новини

Мандруйте національними парками Сумщини!

06.12.2019 09:04

У нас є унікальні природні об’єкти, які дарують відвідувачам незабутні яскраві враження

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський»

Цей заповідний парк був створений указом президента 23 лютого 1999 р. Це другий на той момент парк на Лівобережжі і сьомий в Україні. Його поява є результатом спільних зусиль природоохоронців, науковців, органів державної влади та місцевого самоврядування. Основне завдання установи: охорона, відтворення та збереження природних комплексів.

За особливостями природи територія Національного парку поділяється на дві частини: Старогутську та Придеснянську. В Старогутській основну площу займають соснові ліси, осокові болота зі сфагновими мохами та ягідниками. В Придеснянській частині протікає одна з повноводних рік України - Десна, оточена старицями та протоками, які приваблюють велику кількість птахів.

На сьогодні в парку зареєстровано 876 видів рослин, 32 з них - занесені до Червоної книги України. Список хребетних тварин налічує 343 види, 90 з них - червонокнижні. Тут мешкають: козуля, свиня дика, заєць білий, борсук, видра. Завдяки 20-річній охороні в лісові масиви повернулись ведмеді й рисі, зберігаються стабільні популяції лосів та інших червонокнижних видів рослин і тварин. Унікальність лісового комплексу полягає ще й в тому, що тут гніздяться три види тетерукових: глухар, тетерук, орябок. На міграціях тут зупиняються численні зграї куликів, качок, гусей, пролітають журавлі, лелеки, лебеді. У парку зареєстровано 217 видів птахів, 40 з них - занесені до Червоної книги України.

За роки свого існування територія парку визнана на міжнародному рівні та є ядром Деснянського біосферного резервату, Рамсарським водно-болотним угіддям, важливою для птахів територією (IBA). НПП «Деснянсько-Старогутський» внесено до складу територій Смарагдової мережі Європи.

Тут запроваджено одні з найбільш успішних в Україні програм залучення громадськості до спостережень за станом довкілля, сформована та побудована потужна матеріально-технічна база. За результатами досліджень, проведених на території парку, видано 4 монографії, 2 навчально-методичних посібники та понад 200 інших наукових публікацій, захищені 6 кандидатських дисертацій та 3 докторські.

Щороку проводиться велика кількість еколого-просвітницьких та рекреаційних заходів. Починаючи з 2002 року, щорічно на березі Десни, в сосновому борі, на північ від с. Очкине проходить екологічний табір «Деснянські зорі», який об’єднує науковців, вчителів та учнів у проведенні спільних польових наукових досліджень. «Деснянська ліга натуралістів» - один із екологічних таборів, до організації і проведення яких долучаються фахівці Національного природного парку. Захід проходить із 2018 року на базі Новгород-Сіверського будинку дитячої та юнацької творчості за організації райвідділу освіти. Велопробіги на території парку - активний вид відпочинку, який останнім часом стає дуже популярним. Вони традиційно відбуваються восени та весною, співробітники парку заохочують туристів відвідати територію Деснянського біосферного резервату, пройтись екологічними стежками парку та дізнатися про цікаве минуле нашого краю. Під час осінньої та весняної міграції проводиться орнітологічна школа.

НПП «Деснянсько-Старогутський» має великий потенціал для різних форм рекреації, туризму та відпочинку. Мальовнича природа українського Полісся сприяє активному відпочинку, раціональному природокористуванню, органічному землеробству, здоровому способу життя. На території НПП «Деснянсько-Старогутський» знаходиться 8 екологічних стежок (три з яких марковані): «Візитівка Десни»; «Стежками Старогутського лісу»; «Графська»; «Від Улички до кордону»; «Очкинське кільце»; «По Десенці»; «Від Десни до партизанської землянки»; «Боровичанка». Тут можна побачити лелеку чорного, орлана білохвоста, скопу, назбирати лікарських рослин, побувати в тих місцях, де жили люди, навіть в епоху неоліту та бронзи, відвідати історичні пам’ятки Другої світової війни, а саме партизанський край Середино-Будського району - село Стара-Гута. Дізнатися про існування великих маєтків видатних людей: Судієнко та Кочубєя.

Національний природний парк запрошує всіх бажаючих познайомитися з природою Полісся України та відпочити. До ваших послуг - дві бази відпочинку. «Деснянка» (на 48 місць, з яких 15 - опалюваних), є сауна, кухня з холодильником. База знаходиться на відстані 52 км від офісу парку. «Боровичанка» (на 16 місць, пристосованих для круглорічного відпочинку), є баня, кухня з холодильником, знаходиться на відстані 62 км від офісу парку. Бази розміщені біля ріки, поруч із піщаними пляжами. При Старогутському природоохоронному науково-дослідному відділенні є гостьові кімнати (на

16 ліжко-місць). На березі Десни в спеціально відведених місцях можна розбити намети. В літньо-осінній сезон у лісі можна назбирати суниці лісової, чорниці, малини, ожини, костяниці, грибів.

До м. Середина-Буда можна дістатися потягами напрямку південно-західної залізничної колії, їхати треба до ст. Зерново. На бази можна потрапити особистим транспортом та транспортом НПП «Деснянсько-Старогутський».

Адреса: Україна, Сумська обл.,

м. Середина-Буда,

вул. Новгород-Сіверська, 62.

Тел.: (05451) 7-14-49

E-mail: nppdesstar@gmail.com, сторінка в Facebook «Деснянсько-Старогутський національний природний парк». Сайт парку: http://www.nppds.inf.ua

Гетьманський національний природний парк

Парк був створений 27 квітня 2009 року з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу. Він майже повністю розташований у долині р. Ворскла, частково - в пониззі її притоки р. Боромля та на ділянці плато в Тростянецькому районі. Це один із найбільших національних природних парків України, загальною протяжністю 122 км та площею в 23360,1 га.

Його основою стали гідрологічні заказники загальнодержавного значення - «Бакирівський», «Хухрянський» і «Климентівський» та лісове урочище «Литовський бір».

Унікальність Гетьманського національного парку полягає в тому, що тут збережено різноманітні типові ландшафти Лівобережного лісостепу - від низинних заплав, сфагнових боліт до реліктових корінних лісів, що характеризуються багатим ресурсним потенціалом. Колекція рослинного та тваринного світу Гетьманського НПП є досить різноманітною і налічує понад 1013 видів рослин та 2580 видів тварин, із них близько 30 та 60 видів відповідно занесені до Червоної книги України, серед яких є символ Парку - сірий журавель. Характерні риси природних комплексів території національного парку в значній мірі визначає річка Ворскла - головна водна артерія південних районів Сумщини. Все круте правобережжя Ворскли - місцевість майже гориста, лівобережжям тягнеться низька рівнина. Тут чудово поєднуються масиви широколистяних і соснових лісів, широкі заплавні луки та непрохідні, пронизані численними протоками, очеретяні болота. На заповідних ділянках Литовського бору зростають величезні сосни віком понад 200 років. Незабутнє враження справляють величезні мальовничі камені геологічного пам’ятника природи «Оголення пісків і пісковиків палеоген-неогенового віку» в с. Скелька Охтирського району. Своєрідні ландшафти, різноманітні рослини, безхребетні і хребетні тварини - роздолля для натуралістів!

А ще тут можна ознайомитися з багатою історико-культурною спадщиною краю, дізнатися про таємниці стародавніх поселень скіфських племен, про комплекс археологічних пам’яток поблизу села Зарічне (три городища та два курганних могильники).

Отже, Гетьманський природний парк - справжня перлина Сумщини. Тихоплинна Ворскла з піщаними берегами захоплює і чарує. Лісостепові ландшафти відзначаються яскравою виразністю пейзажів, вигляд яких змінюється протягом року. Навесні - це безмежна блакить квітучих пролісок, буйний цвіт лілово-фіолетових і блідо-жовтих рястів із яскравими вкрапленнями квітучих медунок та анемон, влітку - барвиста мозаїка духмяних квітучих луків, лісові ягідники, захоплюючі симфонії пташиного співу, блакитні води Ворскли, восени - золотисто-багряні діброви, сиві тумани й «грибні» дощі. Клімат тут сприятливий для різноманітного комфортного та активного відпочинку - зимового та літнього любительського рибальства, велосипедних прогулянок, сплавів на байдарках, пляжного сезону на р. Ворскла, збирання грибів та ягід тощо.

Робота Гетьманського НПП організована по трьох природоохоронних науково-дослідних відділеннях (ПНДВ) - Великописарівському, Тростянецькому та Охтирському і побудована за трьома основними напрямками: охорона, використання та відтворення природних екосистем; науково-дослідна робота; еколого-освітня та рекреаційна діяльність.

Охорона парку покладається на службу державної охорони, яка щоденно патрулює його територію, організовує сумісні рейди з працівниками відділів МВС, МНС, агролісгоспів та держлісгоспів відповідних районів щодо припинення та попередження порушень природоохоронного законодавства.

Науково-дослідна робота на території парку проводиться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їхніми змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення та використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів. Регулярно проводяться наукові експедиції по території Гетьманського НПП за участі науковців та студентства Харківського національного університету ім. Каразіна, СНАУ, Сумського педуніверситету ім. Макаренка. На базі Гетьманського національного природного парку студенти проходять навчально-виробничу практику, пишуть курсові та дипломні роботи.

Парк є центром організації екологічної освіти, виховання екологічної культури населення та відвідувачів. Налагоджена тісна співпраця зі шкільними, позашкільними та дошкільними навчальними закладами. Фахівці відділу еколого-освітньої роботи Гетьманського НПП постійно проводять тематичні уроки, лекції, науково-практичні семінари, пізнавальні години, відеопрезентації, екскурсії, започатковані конкурси дитячих малюнків, світлин, виробів із природного матеріалу. Вже традиційним стало проведення щорічних природоохоронних акцій із метою виховання в дітей різного віку відчуття особистої відповідальності за природу, в рамках яких школярі залучаються до висадки дерев, науково-дослідної роботи, відновлення природних джерел, вивчення місцевих традицій тощо.

Для бажаючих здійснити екскурсію по річці Ворскла на байдарках створений водний маршрут з 24 опорними точками з чітко визначеними місцями зупинки учасників сплаву для ночівлі чи відпочинку. За співпраці з підприємцями, які займаються туристичними сплавами на байдарках, проводяться екскурсійні та туристичні програми з відвідуванням еколого-пізнавальних стежок «Литовський бір» та «Дивосвіт Слобожанщини», які дають змогу

ознайомитися з живими пам’ятками рідної природи, що тісно переплітаються з вітчизняною історією.

На мальовничих берегах Ворскли розташувалися комфортні майданчики для відпочинку «Гетьманська садиба» (Великописарівське природоохоронне науково-дослідне відділення), «Наметове містечко» (Тростянецьке ПНДВ) та «Литовський бір» (Охтирське ПНДВ), обладнані відповідною інфраструктурою. Тут кожен зможе обрати затишний куточок для відпочинку на свій смак, гарно провести час зі своїми рідними та друзями.

Оцінюючи стан використання рекреаційних ресурсів Гетьманського НПП, слід відзначити, що стаціонарні об’єкти (бази відпочинку, дитячі табори та інше) не увійшли до складу його території, але безпосередньо межують із нею. Відповідно, відпочиваючі використовують територію парку для прогулянок, купання, занять спортом, туризму. Крім того, доволі значну кількість відвідувачів парку складають невеликі неорганізовані групи туристів, що прибувають на кілька днів загальним транспортом або на власних авто. До того ж природні комплекси парку регулярно відвідують мешканці навколишніх сіл та селищ, а також міст Тростянець та Охтирка, для короткострокового (пікнікового) відпочинку тощо.

Подорожуйте Гетьманським парком, відновлюйте фізичні та духовні сили, відкривайте для себе нові привабливі куточки!

Гетьманський національний природний парк: 42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Вознесенська, 53, тел./факс +38 (05458) 6-62-87.

Е-mail: getmanski_nnp@ukr.net, сайт: http://getmanski.info


п»ї