Ділова розмова

Газ за новими правилами: що потрібно знати українцям

З 1 серпнЯ в Україні було скасовано механізм гарантованого постачання газу населенню за регульованими цінами. Відтепер вартість блакитного палива буде формуватися за ринковими механізмами, а постачальники газу будуть боротися за споживача, від чого останній повинен тільки виграти.

Що маємо на сьогодні

З 2015 року природний газ для приготування їжі та обігріву будинків більшості українців постачають регіональні газові компанії - газзбути. Впродовж п’яти років вони безперебійно забезпечували українців ресурсом, розвинувши найбільшу мережу центрів з обслуговування клієнтів, а також онлайн-сервіси.

Зараз на ринок газу, на додачу до перевірених постачальників, починають виходити нові компанії. Як наслідок, перед споживачем постає вибір: або залишитися зі своїм поточним постачальником (договір автоматично продовжить діяти), або ризикнути і спробувати інший варіант.

Переходити чи не переходити

Першим аргументом для зміни постачальника газу для більшості громадян є, звісно, ціна. Нові гравці ринку, можливо, будуть пропонувати казкові знижки задля переманювання клієнтів. Але ж усі знають, яка юшка виходить з дешевої рибки...

До того ж більшість нових постачальників поки не мають достатньо відділень для обслуговування клієнтів. Може так статися, що для вирішення певних питань споживач повинен буде їздити в інше місто.

І що ще важливо знати - при переході до іншого постачальника газу якість блакитного палива не може змінитися, як обіцяють деякі з новачків. Увесь ресурс, незалежно від постачальника, з яким ви підпишете договір, буде надходити з однієї й тієї ж газової мережі.

Що буде з ціною на газ

Держава більше не регулює ціну газу і не впливає на неї. Ціна формується виключно на підставі ринкових факторів.

У вересні газзбути визначили ціну природного газу для населення у 5,49 грн. за куб. м і запропонували своїм клієнтам взяти участь в акції «Твоя енергонезалежність» та викупити потрібний запас газу на зиму по акційній ціні 4,99 грн. за куб. м. Цьогоріч участь у такій акції буде дуже актуальною у зв’язку із скасуванням регульованих цін для населення і здорожчанням природного газу в Європі.

Стрімко зростає ціна газу і у державного монополіста «Нафтогаз України». У вересні компанія підняла вартість газу для своїх клієнтів на 45%, а вартість газу в рамках річного контракту склала 5,24 грн за куб. м.

Інші постачальники виставили аналогічні ціни.

Чому ціна зростає

Вартість блакитного палива в Україні напряму залежить від котирувань на європейських біржах. Після падіння цін до історичного мінімуму навесні поточного року зараз на газових хабах в Європі відбувається стрімке здорожчання природного газу.

До речі, збільшення ціни перед початком опалювального сезону - традиційний тренд на європейських ринках. Враховуючи, що в основі українських цін лежать імпортні паритети, можна очікувати, що вартість блакитного палива в Україні перед настанням холодів зростатиме. Аналітики впевнені, що ціна газу для кінцевого споживача взимку зросте до 7 грн. за куб. м.

Нинішня українська влада вкотре намагається не дуже граційно «прослизнути поміж крапель». З одного боку, уряд має виконувати вимоги закордонних кредиторів щодо відкриття ринку газу. З іншого - маємо монопольне положення «Нафтогазу». У результаті маємо «неринковий» ринок, намагання відштовхнути надійних постачальників від споживачів, а також безлад з ціною.

***

На споживачів чекають цікаві часи

«Розбудовуючи з 2015 року конкурентний ринок газу, який мав бути подібним до європейських ринків, наша держава так і не досягла успіху в цьому напрямку. Формальне «відкриття ринку для населення», яке відбулось з 1 серпня, аж ніяк не можна назвати справжнім ринком. Умови для конкуренції так і не були створені», - зазначає голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

В усіх підручниках з економіки написано, що конкурентною є ціна, яка формується внаслідок урівноваження попиту і пропозиції на ринку. Однак вартість газу в Україні встановлюється не за ринковими правилами.

«Весь газ, що видобувається державними компаніями, надходить не на вільний ринок, а передається в НАК «Нафтогаз України», який вже монопольно ним розпоряджається. В результаті маємо неконкурентне ціноутворення і незрозумілі ціни», - підкреслює пан Компан.


п»ї
Читайте у цій рубриці

Благоустрій міста має бути в пріоритеті!

Володимир Лободін: «Сумчани нарівні з владою мають вирішувати, як у майбутньому розвивати місто»

Проблеми в багатоповерхівках та у приватному секторі міста Суми різні, але причина у цих проблем одна - відсутність у міської влади зацікавленості у системному вирішенні проблем та конкретної... Читати статтю повністю

Володимир Зеленський відвідав Сумщину

Чим відзначився та запам’ятався області візит глави держави?

Минулого тижня з робочим візитом на Сумщині вперше побував Президент України Володимир Зеленський. В рамках поїздки глава держави відвідав у Сумах Меморіал героям АТО, де поспілкувався з ветеранами та їх сім’ями, ознайомився... Читати статтю повністю

Будівельний флагман Сумщини

«Сумбуд» презентував унікальну книгу про історію свого підприємства

У історико-краєзнавчому нарисі, який побачив світ до 75-річчя «Сумбуду», Михайло Манько зібрав унікальні архівні документи та спогади будівельників про становлення підприємства.

Зокрема, мало хто знає, що історія... Читати статтю повністю

Цель - спасти больное сердце!

Уже полтора года, как на базе Сумской областной больницы работает Центр рентгеноваскулярной хирургии с функцией реперфузионных вмешательств, где в режиме 24х7 оказывают экстренную помощь пациентам с инфарктом миокарда.

Стоит напомнить, что появлению такого центра в нашей области... Читати статтю повністю

Выборы-2020: кандидат имеет значение

Что такое избирательная квота и как будут делиться депутатские мандаты в Сумском горсовете

Как мы уже писали, грядущие местные выборы в Украине, назначенные на 25 октября, впервые будут проходить по новым правилам, которые прописаны в Избирательном кодексе.

В частности, выборы депутатов... Читати статтю повністю

Прийшов час змінити ситуацію. Зробимо це разом!

Читати статтюКоманда «Слуги Народу» презентувала «Стратегію розвитку Сумщини»

На минулому тижні, 8 вересня, на території аеропорту «Суми» політична сила «Слуга Народу» презентувала програму регіонального розвитку та представила свою команду на Сумщині. До її складу ввійшли відомі та поважні... Читати статтю повністю

Реальны ли аукционы на установку киосков?

Не так давно постоянная депутатская комиссия по земле и архитектуре Сумского горсовета столкнулась с необычным вопросом - продажей участка на торгах на право аренды для размещения... киоска.

Такой проект решения подготовил для рассмотрения на сессии горсовета департамент обеспечения... Читати статтю повністю

Олена Мельник: «В Сумах мають бути відкриті філії провідних столичних медичних клінік та інститутів»

11 вереснЯ відомий кардіохірург міжнародного рівня, директор Інституту серця МОЗ України Борис Тодуров разом зі своїми кращими фахівцями Інституту серця здійснював безкоштовний прийом пацієнтів зі складними діагнозами у Сумському обласному кардіо-логічному диспансері.

Візит лікарів... Читати статтю повністю

Сумы поделили на шесть округов

Почему не на четыре, как сказано в законе, и чем это чревато для некоторых партий?

6 сентЯбрЯ Сумская городская территориальная избирательная комиссия (ТИК) приняла решение разделить территорию Сумской ОТГ на шесть избирательных округов.

Обсуждение по этому вопросу длилось целых... Читати статтю повністю