По делу

Аграрний бюджет: нові проблеми і старі розчарування

В УкраЇнІ почався традиційно непевний, тривожний і загадковий бюджетний процес - уряд презентував у парламенті проєкт Державного бюджету на 2021 рік. Як завжди, головний бюджет країни мало кому сподобався і викликав численні нарікання. Не виняток і аграрна частина документа - дрібні й середні виробники галузі знову розчаровані.

Загальна картина

Розчарування аграріїв стосується, у першу чергу, «бюджету підтримки» - коштів, які виділяються на підтримку тваринництва, садівництва, виноградарства, здешевлення техніки тощо. За Бюджетним кодексом, на таку підтримку може виділятися не більше 1% ВВП. Ця цифра виглядає досить привабливо, однак сільськогосподарські виробники ніколи її насправді не отримували. На 2021 рік уряд знову заклав на вказану статтю далеко не 1%, а менше половини цих коштів.

Однак аграрії давно хочуть використати цю гіпотетичну підтримку «по повній» і залишаються дуже незадоволеними, коли це не вдається. Тому обсяг запланованої підтримки на рівні 4 млрд грн, що вдвічі менше омріяних 8,5 млрд грн, усіх розчарував.

Як стверджує секретар парламентського Комітету з питань аграрної і земельної політики, депутат від групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» Іван Чайківський, ця сума «не сприймається», оскільки вона ще й знижується щороку.

«У 2019 році агросектор отримав 5,9 млрд грн на пряму підтримку з бюджету, у 2018-му на потреби АПК надали 6,3 млрд грн. Заплановані урядом 4 мільярди дотації підтримки сільгосп-підприємців абсолютно не сприймаються в агросередовищі. Цієї суми точно не вистачить на всі програми, особливо на тваринництво. Тому на найближчому засіданні Агрокомітету представники команди «ЗА МАЙБУТНЄ» звертатимуться до уряду з вимогою переглянути суму підтримки», - стверджує нардеп.

За його словами, це не єдина діра в аграрному бюджеті. Про цілі напрямки АПК уряд просто забув.

«Також у бюджеті на 2021 рік не передбачено коштів на поновлення Мінагрополітики, хоча це позиція Президента. Ще одна деталь - восени запускається ринок землі, однак коштів на створення земельної іпотеки в проєкті бюджету не передбачено. Не бачимо в Держбюджеті статті допомоги аграріям, які постраждали від засухи в 2020 році, попри обіцянки урядовців», - стверджує Чайківський.

Останнє - засуха й постраждалі від неї фермери - особливо болюче цьогорічне питання.

Катастрофа на півдні

З найбільшими проблемами нині зіткнулися на півдні України. Через засуху й приморозки місцеві фермери втратили до 80% урожаю, і це поставило багатьох із них на межу катастрофи. Відомо про кілька самогубств серед фермерів, які втратили весь урожай.

Південь - один із ключових аграрних регіонів, тому втрата його як ефективного й дієвого агрохабу була б, без перебільшення, серйозною загрозою продовольчій безпеці держави.

Першочерговою (однак зовсім не достатньою) умовою порятунку півдня має стати дієвий механізм допомоги місцевим фермерам. Наприклад, страхування від неврожаю. Однак у цьому бюджеті нічого не передбачено.

«Чимало аграріїв з південних областей уже сьогодні заявляють, що в разі відсутності осінніх опадів не будуть засівати зерновий клин. У разі відсутності й у подальшому опадів та снігового покриву взимку, за їхніми словами, залишається під великим питанням та загрозою і весняна посівна. Ніхто не хоче повторювати ризики року 2020-го», - вважає член ради директорів ТОВ «Південна житниця» Василь Калашник.

Шляхи вирішення

Для вирішення вказаних проблем необхідна дуже глибока системна робота з практичною перебудовою всієї сфери АПК. Та є й дуже зрозумілі речі, які варто зробити терміново.

«Ми маємо давати підтримку профільним компаніям, які займаються тільки аграрним бізнесом, а не будь-кому, для кого це 10-та справа... Ми маємо повернути дотацію «за голову» (утримання ВРХ) - 1,5-2 тис. грн на рік на стадо - це суттєва підтримка. Ми повинні нарешті зупинити скорочення молочного поголів’я! Ми маємо відшкодувати сільгоспвиробникам та кооперативам втрати від надзвичайних ситуацій природного характеру (загибель тварин, посівів, насаджень)», - вважає член Аграрного комітету Верховної Ради, нардеп від партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк.

Депутат уже подав відповідні правки до законопроєкту №3295 про підтримку сільського господарства. Це той мінімум, який необхідний хоча б для того, щоб втриматися на плаву. Після цього будуть потрібні наступні кроки.

Поки що уряд не робить навіть цього, і аграрії б’ють на сполох. Багато хто з них опинився на межі фізичного виживання, і це не лише їхня проблема. Оскільки, повторимо, підтримка АПК є питанням національної продовольчої безпеки. А проєкт Державного бюджету наразі не вирішує проблем галузі, а лише загострює їх.

Вікторія Гостра


п»ї
Читайте в этой рубрике

Тайной приватизации больше нет

Где и при каких условиях будет продаваться госимущество в Сумской области?

К приватизации государственного имущества можно относиться по-разному. Но, без сомнения, если госимущество никак не используется, приходит в упадок, отдать, а лучше продать его в хорошие руки, например инвестору,... Читать статью полностью

На область чекає «Велика реставрація»

Чим для Сумщини відзначився візит прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та профільного міністра?

Минулого тижня на Сумщину завітали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. В рамках робочого візиту вони відвідали обласну лікарню,... Читать статью полностью

Стратегія Юрія Чмиря: «Сумщина-2025»

Юрій Чмирь очолив команду ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ на місцевих виборах і поставив головне завдання - навести порядок, щоб на Сумщині життя людей стало кращим і комфортнішим.

Головний інструмент виконання цих планів - стратегія розвитку Сумської області «Сумщина-2025». Раніше... Читать статью полностью

«Я звик перемагати», - Володимир Лободін, кандидат на посаду Сумського міського голови

ТВК зареєструвала Володимира Лободіна кандидатом на посаду міського голови від партії «ЗА МАЙБУТНЄ».

Також від політсили затвердили 42 кандидатів у депутати до Сумської міської ради. Вони будуть у бюлетенях сумчан на шести округах міста.

«Подавав документи на реєстрацію особисто.... Читать статью полностью

«Сумытеплоэнерго» купит экскаваторы

На последней сессии Сумского горсовета 23 сентября депутаты рассмотрели вопрос о внесении изменений в инвестиционную программу ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ) на 2020 год.

Как объяснил директор СТЭ Дмитрий Васюнин, на сегодня все работы, которые были запланированы программой, уже практически... Читать статью полностью

Абонентам КСПУ включат горячую воду

С 1 октября в центральной и северной частях Сум, которые обслуживает КСПУ, наконец появится горячая вода, которой не было с самого апреля.

Правда, до начала отопительного сезона - то есть примерно две недели - подавать ее будет не КСПУ, а ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ). И оно согласилось... Читать статью полностью

Будівельний флагман Сумщини

Продовжуємо будівництво найбільшого проєкту в області!

Один із лідерів будівельного ринку міста Суми АТ «Сумбуд» продовжує будівництво найбільшого в нашій області проєкту - мікрора-

йону «Еспланада». Він складається з декількох десятків сучасних енергозберігаючих будинків, квартири... Читать статью полностью

Сумські випускники матимуть значну перевагу!

Народні депутати України Тетяна Рябуха та Ольга Коваль проінспектували пілотні проєкти в системі дуальної освіти

З березнЯ 2020 року набуло чинності Положення Міністерства освіти і науки про дуальну форму здобуття профосвіти, яка передбачає, що наряду з теоретичною підготовкою учні... Читать статью полностью

Чернеччинська ОТГ: «Буде вам Європа вдома!»

Як одній із наймолодших громад Сумщини вдалося увійти у 200 найкращих ОТГ України?

Три роки тому на Охтирщині була створена Чернеччинська об’єднана територіальна громада у складі 9 сільських рад, до яких входять 32 села із населенням майже 11 тисяч мешканців.

Пройшло досить небагато... Читать статью полностьюНовости
Реклама
Товары
Будь в курсе!
Новости
Товары