По делу

Сумські випускники матимуть значну перевагу!

Народні депутати України Тетяна Рябуха та Ольга Коваль проінспектували пілотні проєкти в системі дуальної освіти

З березнЯ 2020 року набуло чинності Положення Міністерства освіти і науки про дуальну форму здобуття профосвіти, яка передбачає, що наряду з теоретичною підготовкою учні та студенти активно отримують практичні навички роботи на сучасному обладнанні та у робочому процесі - спочатку в спеціально обладнаних модулях та лабораторіях навчального закладу, а потім - безпосередньо на підприємстві, яке таким чином допомагає готувати для себе фахівців.

Це дозволяє уникнути однієї з найбільших проблем сучасної професійної освіти - випуску некваліфікованих працівників, які під час навчання проходили більшість тем в теорії, не уявляючи, як це працює, а під час практичних занять мали справу з агрегатами, які застаріли ще кілька десятків років тому. Відповідно, приймаючи на роботу молодих людей, що тільки закінчили навчання, роботодавці вимушені витрачати час і ресурси на те, щоб молодь освоїла складне дороговартісне обладнання і набула відповідних навичок. Чи стане такий випускник кваліфікованим спеціаліс-том - ще невідомо. Тож люди з бодай якимось досвідом роботи на виробництві мають велику перевагу перед молодими фахівцями.

Від одержання профосвіти за дуальною системою у виграші залишаються всі. Роботодавці отримують кваліфіковані кадри, які відразу після закінчення навчального закладу можуть влитися в робочий процес. Вони знають все обладнання й механізми, технології, що використовуються на підприємстві, мають досвід безпосередньої роботи. Звичайно, підприєм-ство зацікавлене в таких працівниках і готове брати їх на роботу і оплачувати їхню працю вище - а це повністю відповідає інтересам випускників. Що ж стосується навчального закладу - він матиме більшу популярність серед абітурієнтів і допомогу роботодавців із матеріально-технічною базою. Тож ідея запровадження дуальної освіти відповідає вимогам сучасності. Але коли ж вона буде реалізована в Україні?

- Найпрогресивніші навчальні заклади Сум прийшли до висновку про необхідність такої освіти самостійно і почали співпрацю з великими компаніями, що дивляться в майбутнє і готові інвестувати в навчання кваліфікованих кадрів, набагато раніше. Тож ми вже маємо перші в Україні пілотні проєкти з дуального навчання, і це те, що справді викликає гордість за Суми, - говорить народний депутат України Тетяна Рябуха.

Щоб сумські навчальні заклади могли поділитися досвідом впровадження дуальної освіти та проблемами, які на сьогодні не врегульовані законодавцем, вона запросила до Сум свою колегу по роботі в Верховній Раді, голову підкомітету з питань професійно-технічної та фахової передвищої освіти комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Ольгу Коваль.

До 100-річчя коледжу - нове життя!

Машинобудівний коледж СумДУ співпрацює з компанією «Технологія» вже 10 років. А три роки тому вони започаткували новий проєкт, результатом якого стало урочисте відкриття у коледжі спільного навчально-виробничого центру дуальної освіти, яке відбулося 25 вересня. Гості заходу змогли на власні очі

оглянути центр, який став першим в Україні! Просторі світлі приміщення, справжнє виробниче устаткування, яке випускає етикетки, бахіли, плівку, металічні запчастини тощо. І управляють цим усім студенти коледжу, які отримують професію оператора систем ЧПК - числового програмного керування. Є тут і справжнісінька друкарська машина - бо ж навчальний заклад готує також майстрів рідкісного фаху друкарів. Заклад може продавати продукцію власного виробництва і таким чином отримувати кошти для мотивації студентів. Також молодь проходить виробничу практику на «Технології».

- В 2017 році наш заклад відзначав сторіччя, - розповідає директор машинобудівного коледжу СумДУ Микола Антиков. - І до цієї дати коледж отримав нове життя! Нове обладнання, приміщення, якісніші знання і більшу затребуваність на ринку праці для випускників. Це - державно-приватна форма навчання, втілення ст.58 закону про освіту. Тепер ми можемо готувати фахівця, якого не потрібно буде навчати на виробництві. Якщо роботодавець хоче взяти участь у цій програмі, він укладає тристоронній договір - і ми готуємо для нього кадри.

- При створенні цього центру головною ідеєю було, щоб коледж виробляв певну продукцію, - говорить директор ГК «Технологія» Володимир Заєць. - Щоб діти навчалися це робити тут, а потім приходили до нас на підприємство і не боялися таких машин. І я прошу - допомагайте студентам, замовляйте тут плівку, етикетку, бахіли - це буде вигідніше й дешевше, ніж привозити їх звідкись.

- Дуальна освіта в країнах Європи є однією з найрозповсюдженіших форм навчання фахівців технічних спеціальностей, - відзначила голова підкомітету з питань професійно-технічної та фахової передвищої освіти комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Ольга Коваль. - В Україні вона є поки що тільки у вигляді пілотних проєктів. Цей досвід, який ви маєте тут, може слугувати кейсом для інших закладів професійної освіти. Це чудовий приклад порозуміння влади всіх рівнів, бізнесу та керівництва закладу і важливий крок до залучення інвестицій в регіон. Адже місцева влада над усе зацікавлена в приході інвесторів. Але для того, щоб створити тут підприємства з іноземними інвестиціями, потрібні висококваліфіковані фахівці. Це і є основна інвестиція, те, в що необхідно вкладати кошти. Правильна співпраця влади і бізнесу в освітній сфері - це розвиток держави, тож майбутнє - за дуальною освітою!

Народний депутат України Тетяна Рябуха не вперше відвідує центр дуальної освіти машколеджу, а його урочисте відкриття для неї - особлива подія:

- Мені дуже приємно, що Сумщина першою долучилася до ініціативи Міністерства освіти і науки щодо підготовки кваліфікованих кадрів, основою якої є дуальна освіта. Досвід нам показує, що тільки співпраця дає змогу забезпечити якісний освітній процес і при необхідності вносити в нього корективи, щоб готувати саме тих спеціалістів, яких потребує бізнес. Сумські випускники матимуть значну перевагу на ринку праці - це чудово.

Заклади професійної освіти повинні фінансуватися на рівні області

Наступним пунктом програми стало відвідання Сумського центру професійно-технічної освіти. Тут центр дуальної освіти ще в процесі створення - над ним працюють з 2018 року. Держава не може допомогти коштами, бо професійно-технічні заклади зараз знаходяться на утриманні місцевих громад. А міська рада вкладати гроші в розвиток закладу не поспішає. Фактично тут фінансування проєкту майже повністю лягло на ГК «Технологія», яке зацікавлене в підготовці друкарів флексографічного друку і операторів верстатів з програмним управлінням.

- Наша мета - зробити тут схожий цех із трохи іншим направленням, але обов’язково з готовою продукцією, - розповідає директор компанії Володимир Заєць. - Ідея - піти в паперову упаковку замість пластику - це сучасно, екологічно і потрібно. Зараз ми створюємо для себе систему отримання кадрів - нам потрібні не просто випускники, а ті, хто має необхідну нам спеціалізацію. В цьому нашу компанію дуже підтримує інвестор, який виділяє кошти. Хотілося б бачити підтримку і з боку місцевого бізнесу - хоча б на рівні придбання продукції професійних закладів освіти. Ті ж термочеки потрібні всім - то чому не придбати їх саме тут?

- Заклади професійної освіти повинні фінансуватися на рівні не нижчому за обласний, - переконана Ольга Коваль. - Місцеві ради часто не зацікавлені в їх розвитку або й взагалі існуванні - земля під навчальним закладом для них може бути важливішою, ніж сам заклад. Тому ми готуємо відповідні зміни в законодавстві, які дозволять центрам профосвіти знаходити нові шляхи розвитку. Дуальна освіта - це один з найперспективніших напрямків. Дивно, що місцеві ради не розуміють, що залучення інвестицій в освіту - це і є стимул розвитку регіону.

- У 2022 році Сумському центру ПТО виповниться 100 років. Будемо сподіватися, що цю дату він зустріне вже оновленим, з сучасним цехом, де учні будуть отримувати знання за принципом дуальної освіти, - підсумувала Тетяна Рябуха. - Адже необхідність у кваліфікованих фахівцях в місті дуже велика, і якщо ми будемо розвивати тут сучасне виробництво, вона тільки збільшиться. А виробництво - це робочі місця і податки, наповнення бюджету, соціальні гарантії... Тож підготовка професійних кадрів, які можуть працювати з сучасним обладнанням, - це база для подальшого розвитку Сум.

Випускники СНАУ - на третьому місці по зарплатах в Україні

Професійна освіта технічних напрямків потрібна не лише майбутнім робітникам. У Сумському національному аграрному університеті також готують фахівців за системою дуальної освіти. Майбутні інженери і технологи, агрономи, екологи і спеціалісти в інших галузях також мають добре знати виробничий процес і особливо - сучасну техніку і обладнання. Тому університет тісно співпрацює з бізнесом - як українськими, так і міжнародними компаніями, які допомагають облаштовувати навчальні модулі, надають дороговартісну техніку для ознайомлення з нею студентів та беруть їх до себе на практику. Розмах цього процесу в університеті вражає - тут є модулі з обладнанням для ферми, для виробництва харчових продуктів, сільськогосподарські агрегати і навіть цілі полігони, де студенти можуть знайомитися з роботою тієї чи іншої техніки. Зараз університет будує теплий SMART-полігон, де можна буде працювати на ґрунті з тракторами та іншою технікою взимку.

Бізнес давно зрозумів важливість підготовки фахових кадрів. Тому майбутні спеціалісти з харчової промисловості виготовляють ковбаси та напівфабрикати на обладнанні, аналогічному тому, що встановлено в цехах компанії «Глобино», - а потім проходять довгочасну практику в цехах, майбутні ветеринари працюють на фермах, агрономи та інженери - у великих сільськогосподарських концернах... і все це - з науковою підтримкою з боку вишу.

Студенти старших курсів, які готуються за цією системою, вже зараз посідають гарні і відповідальні посади на підприємствах компаній, що співпрацюють зі СНАУ. Штат деяких з них майже повністю укомплектований випускниками закладу. А недавно стали відомі дані рейтингу зарплат випускників різних вишів - і з’ясувалося, що Сумський аграрний ділить третю сходинку з одним із київських елітних вишів. Тобто звичайні студенти, що навчалися за системою дуального навчання, відразу після закінчення вузу мають високу заробітну плату та користуються популярністю у роботодавців.

Народні депутати оглянули навчальні модулі та взяли участь у дискусійній панелі на тему дуальної освіти як форми підготовки фахівців, що відбулася в СНАУ за участі адміністрації, викладачів та студентів закладу.

- Ми почали цю співпрацю з бізнесом ще 10 років тому, тож сьогодні вже маємо значний досвід дуальної освіти, - розповів проректор університету Валерій Жмайлов. - Компанії, зацікавлені у співпраці, провели моніторинг навчальних планів, внесли свої пропозиції щодо їх корекції. Потім ми направили до них на стажування викладачів - адже багато з них теж знали сучасне обладнання лише в теорії. Потім ми збільшили обсяги практичної підготовки студентів. Зараз наші випускники, що навчалися за цією системою, набагато конкурентоздатніші. Ми ведемо відбір мотивованих студентів, укладаємо з ними тристоронні угоди, і вони проходять підготовку за програмою, погодженою навчальним закладом і бізнесом. Кількість студентів, задіяних у таких програмах, збільшується, адже їх переваги очевидні. З’явилася можливість об’єднати всі навчальні модулі в єдиний центр і створити Північно-східний центр аграрної освіти на базі Сумського НАУ, який готував би фахівців для сумської та Чернігівської, а можливо - і інших областей.

- Я хочу підтримати ініціативу по створенню такого єдиного центру, - зазначила народний депутат Тетяна Рябуха. - Та матеріально-технічна база, з якою я сьогодні ознайомилася, - її не має жоден регіон України. Тож я буду сприяти створенню центру на базі аграрного університету, з використанням вже здобутого закладом досвіду підготовки кваліфікованих спеціалістів. І я пишаюся тим, що моя мала батьківщина має такий університет!

Микола Штеба


п»ї
Читайте в этой рубрике

Тайной приватизации больше нет

Где и при каких условиях будет продаваться госимущество в Сумской области?

К приватизации государственного имущества можно относиться по-разному. Но, без сомнения, если госимущество никак не используется, приходит в упадок, отдать, а лучше продать его в хорошие руки, например инвестору,... Читать статью полностью

«Я звик перемагати», - Володимир Лободін, кандидат на посаду Сумського міського голови

ТВК зареєструвала Володимира Лободіна кандидатом на посаду міського голови від партії «ЗА МАЙБУТНЄ».

Також від політсили затвердили 42 кандидатів у депутати до Сумської міської ради. Вони будуть у бюлетенях сумчан на шести округах міста.

«Подавав документи на реєстрацію особисто.... Читать статью полностью

Будівельний флагман Сумщини

Продовжуємо будівництво найбільшого проєкту в області!

Один із лідерів будівельного ринку міста Суми АТ «Сумбуд» продовжує будівництво найбільшого в нашій області проєкту - мікрора-

йону «Еспланада». Він складається з декількох десятків сучасних енергозберігаючих будинків, квартири... Читать статью полностью

Стратегія Юрія Чмиря: «Сумщина-2025»

Юрій Чмирь очолив команду ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ на місцевих виборах і поставив головне завдання - навести порядок, щоб на Сумщині життя людей стало кращим і комфортнішим.

Головний інструмент виконання цих планів - стратегія розвитку Сумської області «Сумщина-2025». Раніше... Читать статью полностью

Аграрний бюджет: нові проблеми і старі розчарування

В УкраЇнІ почався традиційно непевний, тривожний і загадковий бюджетний процес - уряд презентував у парламенті проєкт Державного бюджету на 2021 рік. Як завжди, головний бюджет країни мало кому сподобався і викликав численні нарікання. Не виняток і аграрна частина документа - дрібні... Читать статью полностью

«Сумытеплоэнерго» купит экскаваторы

На последней сессии Сумского горсовета 23 сентября депутаты рассмотрели вопрос о внесении изменений в инвестиционную программу ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ) на 2020 год.

Как объяснил директор СТЭ Дмитрий Васюнин, на сегодня все работы, которые были запланированы программой, уже практически... Читать статью полностью

Чернеччинська ОТГ: «Буде вам Європа вдома!»

Як одній із наймолодших громад Сумщини вдалося увійти у 200 найкращих ОТГ України?

Три роки тому на Охтирщині була створена Чернеччинська об’єднана територіальна громада у складі 9 сільських рад, до яких входять 32 села із населенням майже 11 тисяч мешканців.

Пройшло досить небагато... Читать статью полностью

На область чекає «Велика реставрація»

Чим для Сумщини відзначився візит прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та профільного міністра?

Минулого тижня на Сумщину завітали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. В рамках робочого візиту вони відвідали обласну лікарню,... Читать статью полностью

Абонентам КСПУ включат горячую воду

С 1 октября в центральной и северной частях Сум, которые обслуживает КСПУ, наконец появится горячая вода, которой не было с самого апреля.

Правда, до начала отопительного сезона - то есть примерно две недели - подавать ее будет не КСПУ, а ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ). И оно согласилось... Читать статью полностьюНовости
Реклама
Товары
Будь в курсе!
Новости
Товары