По делу

Чернеччинська ОТГ: «Буде вам Європа вдома!»

Як одній із наймолодших громад Сумщини вдалося увійти у 200 найкращих ОТГ України?

Три роки тому на Охтирщині була створена Чернеччинська об’єднана територіальна громада у складі 9 сільських рад, до яких входять 32 села із населенням майже 11 тисяч мешканців.

Пройшло досить небагато часу, а вже за підсумками І півріччя 2020 року експерти Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International визнали Чернеччинську ОТГ однією з найуспішніших громад Сумщини. За версією Фонду «Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу» вона входить у рейтинг найкращих 200 ОТГ України. Чим сьогодні живе Чернеччинська громада? Як тут призвичаїлися працювати у нових умовах децентралізації, з якими проблемами зіткнулися та як їх вирішували - спробував дізнатися кореспондент ВШ.

- Наша громада - на 100% сільська, - розповідає голова Чернеччинської сільради Роман Бублик. - Тобто на відміну від ОТГ, де адмінцентром є місто чи райцентр, ми не мали власної інфраструктури. На обслуговуванні був один будинок культури, який фінансувався з держсубвенції. Освіта, медицина і культура були в районному підпорядкуванні. У нас не було нічого - Чернеччина нічим не відрізнялась від інших сіл, які ввійшли в ОТГ. Тепер маємо громаду, яка об’єднала майже половину Охтирського району. До інфраструктури входять 12 закладів освіти, 12 закладів охорони здоров’я (з них - 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини) та 27 закладів культури. На час об’єднання їх стан залишав бажати кращого. Тепер вже можна говорити, що ми вдихнули в ці об’єкти нове життя. Звичайно, в невеличкі клуби мільйони не вбухували, але вони були приведені до ладу, аби там не протікав дах, було тепло. Головне - щоб люди могли там проводити своє дозвілля. Це стосується й ремонтів шкіл, дитсадків, медичних закладів, доріг. Все це знайшло своє відображення у Програмі економічного і соціального розвитку, де передбачений послідовний та виважений рух до розвитку території.

На переконання пана Романа, всі кардинальні зміни, які відбуваються у Чернеччинській ОТГ, - заслуга цілої команди. В структурі

управління громадою, крім голови: заступники, секретар, керуючий справами виконкому, 14 відділів, 8 старостинських округів. Є навіть свої комунальні установи та підприємства. Наприклад - КЗ «Центр соціальних послуг». «Півтора роки тому Центр соціальних послуг був у нас чи не єдиний на всю область, - продовжує Роман Бублик. - Ідею ми запозичили із Західної України, потім вже до нас за досвідом почали приїздити колеги з інших районів. Центр опікується нашими мешканцями - від народження до старості. Має чотири відділення: соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, по наданню комплексного соціального обслуговування, соціальної допомоги вдома та стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання». Ще на сьогодні спільно з Програмою «U-LEAD з Європою» реалізуємо проєкт «Створення центру надання адміністративних послуг» - з мережею відокремлених робочих місць у кожному старостинському окрузі. Частку фінансування візьмемо на себе».

«Нам закидають, що наша ОТГ - багата»

Чернеччинська громада - специфічна, бо її фінансове забезпечення залежить від рентних платежів. На території ОТГ здій-снюється видобуток нафти - в місцевий бюджет від ПАТ «Укрнафта» надходить 3% рентної плати за користування надрами для її видобування. «Говорять, що наша ОТГ - багата, - розповідає очільник громади. - Так, в 2019 р. ми отримали 43 млн. грн. рентних платежів, але в цьому році через умови, що склалися на ринку, сума буде трішки більшою за 30 млн. Всього минулого року у нас було власних доходів більше 90 млн. грн. От по платі за землю ми зробили серйозний крок вперед. Це була клопітка робота із сільгоспвиробниками. Завдяки бюджетній децентралізації та зростанню доходів місцевого бюджету сьогодні ми не виживаємо, а розвиваємося! Допомогу від держави отримуємо мінімальну - тільки медичну та освітню субвенцію».

В освіті зроблено чимало: від поточних та капітальних ремонтів дитсадків та шкіл, організації харчування за рахунок коштів місцевого бюджету, придбання мультимедійного та комп’ютерного обладнання - до влаштування сучасних футбольних майданчиків на шкільних подвір’ях та організації інклюзивного навчання. До слова, цього 1 вересня у Пологівському НВК (ЗОШ І-ІІ ступенів - ДНЗ) відбулося подвійне свято - День знань та урочисте відкриття футбольного поля зі штучним покриттям. Це вже третій такий майданчик у ОТГ.

- У цьому навчальному році за заявами батьків інклюзивним навчанням у дошкільних закладах охоплено 4 дитини, а у закладах загальної середньої освіти - 9 дітей, у штатний розпис додатково введено 5 ставок асистентів вихователів (вчителів), - розповідає Альона Жмурко, директор відділу освіти Чернеччинської сіль-ської ради. - За кошти сільського бюджету у всіх закладах освіти створено простір розвантаження, у опорних закладах - облаштовано сенсорні кімнати, закуплені дидактичні матеріали. Діти займаються з дефектологом, логопедом, практичним психологом, соціальними педагогами, реабілітологом. Щочетверга відділом освіти організовано виїзд дітей з особливими освітніми потребами до інклюзивно-ресурсного центру Грунської сільради. З 2018 р. наша сільська рада виділяє кошти з місцевого бюджету, аби діти там отримували послуги.

Медичні заклади громади теж не лишилися без уваги - там виконуються ремонти, оновлюється матеріально-технічна база, будуються нові амбулаторії. Крім цього, ОТГ ще допомагає й Охтирській ЦРЛ. «За три роки Чернеччинська громада передала 17,3 млн. грн. міжбюджетних трансфертів до бюджету міста Охтирка - для галузі охорони здоров’я, - говорить Роман Бублик. - Це кошти не тільки на вторинну допомогу жителям ОТГ, а й на підтримку Охтирської ЦРЛ. Ми допомогли коштами на придбання лапароскопу, напівавтоматичних біохімічних аналізаторів, хірургічних відсмоктувачів. Також - на ліки, медичні та дезинфікуючі засоби для боротьби з COVID-19».

«Самі - пиляємо-стругаємо, будуємо зупинки та ремонтуємо дороги»

Порядком та чистотою на території громади опікується КЗ «Служба по експлуатації об’єктів комунальної власності та благоустрою».

- Ми самі пиляємо-стругаємо, обкошуємо, прибираємо сніг, будуємо зупинки, - продовжує голова. - Такі зупинки можна було замовити, але ми їх виготовляємо своїми силами - людина отримує заплату, утримує сім’ю, сплачує податки. У нас закуплена техніка - для обкошування доріг та вулиць, збирання та вивезення снігу, для проведення ямкового ремонту доріг. До благоустрою населених пунктів та обслуговування системи водопостачання громади залучаємо наше комунальне підприємство «Лутищанський агролісгосп».

З минулого року Чернеччинська громада ремонтує комунальні дороги власними силами - отримуючи більш якісний результат. Наразі приведено до ладу більше 17,6 км комунальних доріг, а це - 37 вулиць із 43 запланованих у 2020 р. «Зараз ми перейшли до більш якісного ремонту, - відзначив Роман Бублик. - Фактично пломбуємо дороги, прагнемо зберегти їх до того часу, коли будуть кошти на капітальний ремонт. Працівникам платимо нормальну зарплату, щоб вони були зацікавлені. Я так і сказав: «Хлопці - буде вам Польща вдома! Щодо ремонту доріг місцевого значення, які потребують капітальних втручань, поки що працюємо з дорожніми установами. Вже розпочаті роботи з поточного середнього ремонту дороги місцевого значення Охтирка - Бугрувате - Сонячне. Дорожня інфраструктура відновлюється в рамках співфінансування Чернеччинської громади та ДП «Дороги Сумщини».

На часі - запуск проєкту «Впровадження системи поводження с ТПВ». В процесі - оформлення ділянки для сміттєзвалища, що дасть змогу заключати договори та займатися вивезенням сміття. На днях ОТГ придбало мобільну сортувальну лінію (1,415 тис. грн.), а додатково їм ще подарували сучасну зупинку та прес. «Чому ми зупинились на мобільній лінії? Роками в кожному населеному пункті сміття вивозилось в ярки та інші несанкціоновані місця, - пояснює голова. - А на цьому можна заробляти гроші! Мобільну станцію можна швидко розгорнути там, де накопичені відходи. В автопричепі розташований завантажувальний контейнер з бункером - сміття рухається конвеєрною стрічкою. Воно повністю перебирається (метал видаляє самостійно), а на виході в спеціальних ємностях отримуємо органіку».

Бугрувате - нафтова «столиця» Чернеччинської ОТГ

На території Бугруватського старостинського округу ще з 1970 р. існує Бугруватівське нафтородовище, яке дає більше 20% видобутку нафти ПАТ «Укрнафта». Це - одне з найбільших родовищ України. Тут розміщено більше сотні нафтових свердловин, знаходиться цех НГВУ «Охтирканафтогаз». Щодоби видобувається близько 850 т нафти и більше 50 тис. куб. м газу. «Крім рентної плати, ми ще допомагаємо громаді вирішувати різні господарчі питання, підтримуємо екологічний стан самого родовища», - говорить начальник цеху Андрій Боговіченко.

Проте самих бугруватців не так і багато працює в нафтопереробці - як пояснила в.о. старости Бугруватського старостинського округу Юлія Таран, майже все населення зайняте обробітком власної землі. У Бугруватому проживає 732 чол., з них 167 дітей. Є НВК (ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ), сільський будинок культури, ФАП, два магазини, пилорама.

- До об’єднання, починаючи з 2014 р., наша сільська рада була незабезпеченою та дотаційною, - продовжує пані Юлія. - Не було взагалі ніякого розвитку. Все змінилося, коли ми ввійшли до складу Чернеччинської сільської ради. У нас сильна дружна команда. Будь-яка ініціатива завжди обговорюється і, як правило, підтримується і розвивається. Майже кожен старостинський округ має свою творчу родзинку - регіональне свято, яке об’єднує всю громаду. Найбільш відомі - «Лутищенська Масляна», «Положанська Купала» та «Гарбуз-Фест».

За кошти бюджету громади у будинку культури приведений до ладу дах, глядацька зала, відремонтована та осучаснена бібліотека, також - класна кімната для першачків, кабінети у НВК.

Не дивно, що саме в нафтовій «столиці» Чернеччинської ОТГ відбувся перший в Україні майстер-клас малювання нафтою. Саме таке незвичне застосування «чорного золота» стане родзинкою туристичних маршрутів територією Чернеччинської сільради.

А ще - в с. Журавне планують відкрити гірськолижний рекреаційний комплекс «Славна», де найвища точка Охтирського району, запустити цех з виробництва торф’яних та дров’яних пелетів і збудувати сонячну електростанцію!

Як бачимо, реформа децентралізації дійсно надала змогу і шанс маленьким громадам на справжній розвиток, а не тупцяння на місті - вони самі визначаються із використанням коштів, самі виокремлюють ті проблеми, що потребують першочергових дій. І досить впевнено справляються з викликами сьогодення.

Ірина Чирченко


п»ї
Читайте в этой рубрике

Тайной приватизации больше нет

Где и при каких условиях будет продаваться госимущество в Сумской области?

К приватизации государственного имущества можно относиться по-разному. Но, без сомнения, если госимущество никак не используется, приходит в упадок, отдать, а лучше продать его в хорошие руки, например инвестору,... Читать статью полностью

Стратегія Юрія Чмиря: «Сумщина-2025»

Юрій Чмирь очолив команду ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ на місцевих виборах і поставив головне завдання - навести порядок, щоб на Сумщині життя людей стало кращим і комфортнішим.

Головний інструмент виконання цих планів - стратегія розвитку Сумської області «Сумщина-2025». Раніше... Читать статью полностью

На область чекає «Велика реставрація»

Чим для Сумщини відзначився візит прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та профільного міністра?

Минулого тижня на Сумщину завітали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. В рамках робочого візиту вони відвідали обласну лікарню,... Читать статью полностью

Будівельний флагман Сумщини

Продовжуємо будівництво найбільшого проєкту в області!

Один із лідерів будівельного ринку міста Суми АТ «Сумбуд» продовжує будівництво найбільшого в нашій області проєкту - мікрора-

йону «Еспланада». Він складається з декількох десятків сучасних енергозберігаючих будинків, квартири... Читать статью полностью

Аграрний бюджет: нові проблеми і старі розчарування

В УкраЇнІ почався традиційно непевний, тривожний і загадковий бюджетний процес - уряд презентував у парламенті проєкт Державного бюджету на 2021 рік. Як завжди, головний бюджет країни мало кому сподобався і викликав численні нарікання. Не виняток і аграрна частина документа - дрібні... Читать статью полностью

«Я звик перемагати», - Володимир Лободін, кандидат на посаду Сумського міського голови

ТВК зареєструвала Володимира Лободіна кандидатом на посаду міського голови від партії «ЗА МАЙБУТНЄ».

Також від політсили затвердили 42 кандидатів у депутати до Сумської міської ради. Вони будуть у бюлетенях сумчан на шести округах міста.

«Подавав документи на реєстрацію особисто.... Читать статью полностью

«Сумытеплоэнерго» купит экскаваторы

На последней сессии Сумского горсовета 23 сентября депутаты рассмотрели вопрос о внесении изменений в инвестиционную программу ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ) на 2020 год.

Как объяснил директор СТЭ Дмитрий Васюнин, на сегодня все работы, которые были запланированы программой, уже практически... Читать статью полностью

Сумські випускники матимуть значну перевагу!

Народні депутати України Тетяна Рябуха та Ольга Коваль проінспектували пілотні проєкти в системі дуальної освіти

З березнЯ 2020 року набуло чинності Положення Міністерства освіти і науки про дуальну форму здобуття профосвіти, яка передбачає, що наряду з теоретичною підготовкою учні... Читать статью полностью

Абонентам КСПУ включат горячую воду

С 1 октября в центральной и северной частях Сум, которые обслуживает КСПУ, наконец появится горячая вода, которой не было с самого апреля.

Правда, до начала отопительного сезона - то есть примерно две недели - подавать ее будет не КСПУ, а ООО «Сумытеплоэнерго» (СТЭ). И оно согласилось... Читать статью полностьюНовости
Реклама
Товары
Будь в курсе!
Новости
Товары