Люди

Розквітай, місто над Пслом!

Якими здобутками Суми відзначили 366-й день народження?

СвЯткуваннЯ з нагоди 366-ї річниці з дня заснування міста Суми тривало два дні - урочисто, насичено та яскраво. Організатори потурбувалися, щоб містяни та гості обласного центру стали частинкою масштабного дійства, відчули атмосферу дня народження міста, яке розвивається і надихає. Для когось це місце народження, для інших - школа, університет, робота, улюблені місця відпочинку, найкращі друзі. Коли говорять про якесь місто, то згадують історію, архітектуру, досягнення.

- За словом «Суми» приховане більше, ніж усі ми бачимо, - зазначив на урочистій сесії Сумської міської ради міський голова Олександр Лисенко (до речі, вона традиційно проводилась у філармонії, де раніше завжди проходило зібрання громадськості, на якому ухвалювалися важливі рішення). - Передусім воно славетне своїми людьми, які творять історію. ХІХ століття для міста стало добою оновлення та процвітання. Розквіт Сум як промислового та культурного центру пов’язаний із підприємницькою та громадською діяльністю Івана Харитоненка - засновника славетної династії цукрозаводчиків. За сприяння Харитоненків у місті з’явилися дитяча лікарня, Троїцький собор, кадетський корпус, гімназії, перший бетонний міст через річку Сумку. 1970-ті стали роками перетворення міста на потужний промисловий і культурний центр. Історію Сум створювали люди, які тут жили і працювали, - сумчани, які наповнили місто змістом.

Недаремно на урочисте засідання були запрошені шановані мешканці Сум, народні депутати, керівники підприємств та установ, педагоги, медики, будівельники, науковці, підприємці, громадські діячі, почесні громадяни міста, а розділити святкування приїхали делегації з Вінниці, Полтави, Харкова та сумське земляцтво в Києві. Найкращих містян, які своїми досягненнями примножили велич міста над Пслом, нагородили грамотами й подарунками. Згадали й загиблих Героїв. Ще зранку міський голова особисто відвідав Алею Героїв, де вшанував пам’ять загиблих захисників України. А ще - у День міста посвідчення «Почесний громадянин міста Суми» отримали почесний ректор СумДУ Анатолій Васильєв і родини головного лікаря обласної інфекційної лікарні Зіновія Красовицького та головного лікаря міської лікарні Св. Зінаїди Олександра Ємця (посмертно).

Отримуючи нагороду, Анатолій Васильєв подякував за високу оцінку його праці та зазначив, що успішність вишу, який цьогоріч посів перше місце серед університетів України та підтвердив свою позицію 501-600-х кращих університетів світу, не була б можливою без тісної співпраці з громадою. Син легендарного лікаря та науковця Зіновія Красовицького Олександр нагадав, що з 84 років свого життя 70 років його батько прожив у Сумах - місті, яке любив усім серцем. «Серед усіх нагород, яких він був удостоєний, ця зайняла б найпочесніше місце, і він би нею пишався», - сказав Олександр Зінов’євич. Нагороду Олександра Ємця, який очолював дитячу лікарню понад 10 років, прийняла його дружина Наталія Анатоліївна.

Сьогодення та перспективи

За рік, що сплинув від минулого дня народження міста, у Сумах відбулося чимало знакових перетворень та подій, які неможливо не помітити. На повну запрацював реконструйований МЦ «Романтика» - і без перебільшення став справжнім центром дозвілля та розвитку дітей і молоді. Повністю оновилася Театральна площа - від пішохідних зон і зелених насаджень до фонтанів і освітлення, тут залюбки відпочивають містяни. Продовжується благоустрій прибудинкових територій та розпочинаються роботи з реконструкції центральної частини міста. Капітально відремонтований та оснащений акушерський корпус пологового будинку Прсв. Діви Марії, який став сучасним та комфортним. До речі, ранком Олександр Лисенко вже традиційно на День міста відвідав медичний заклад, де привітав маму новонародженої сумчанки і найменшу жительку громади, яка з’явилася на світ 4 вересня близько другої ночі. Дівчинку вагою 3550 г та зростом 51 см назвали Мирославою.

- Ми не тільки ремонтуємо дороги, тротуари, зупинки, а й приводимо до сучасного ладу лікарні, школи, дбаючи про майбутнє нашого міста, - зазначив міський голова. - Медицина і освіта залишаються в пріоритеті. Завершується будівництво садочка у 12-му мікрорайоні, і ми починаємо зводити ще один - на Еспланаді. Продовжуємо ремонтувати заклади охорони здоров’я і закуповувати для них дороговартісне обладнання. Проте потрібно не тільки якісно лікувати, але й дбати про реабілітацію - особливо тоді, коли це стосується наших дітей. В Сумах на базі дитячої лікарні вже ведеться будівництво другого в Україні реабілітаційного центру для дітей! Крім цього, плануємо в центральній міській лікарні відкрити інноваційний напрямок із трансплантації.

Не менш важливий розвиток спорту. У місті стартує вже друга черга реконструкції стадіону «Авангард». На часі - реконструкція центрального міського парку ім. Кожедуба та дитячого парку «Казка».

Не залишаться поза увагою й інші не менш важливі об’єкти. За словами Олександра Лисенка, в наступному році буде готовий проєкт підведення комунікацій до індустріального парку «Суми». Продовжиться робота з реконструкції водоочисних споруд КП «Міськводоканал», ремонту житлового фонду, будівництва доріг і тротуарів. «Це все можна буде зробити, об’єднавши зусилля, - підкреслив очільник Сум. - Міська влада спільно з активними мешканцями працює над тим, аби тут було комфортно та безпечно, щоб сюди завжди хотілося повертатись. Я вже не раз говорив про те, що бюджет нашої громади можна назвати соціально орієнтованим. Ми будемо рухатися в тому ж напрямку - адже розуміємо всю необхідність підтримки людей, які цього потребують».

Зміни, що відбуваються в обласному центрі, також відзначив почесний громадянин Сум Володимир Стельмах, який свого часу очолював Національний банк України. За його словами, Суми поступово перетворюються на сучасне європейське місто. «Ми любимо місто за душевність і неповторну атмосферу, за тихі вулички, мальовничі краєвиди та сучасні новобудови. Досвід останніх років свідчить про те, що ті люди, які дійсно хочуть щось змінювати в країні, в громаді, можуть досягти результату», - підкреслив він.

Суми - студентська столиця України

Цьогорічною родзинкою святкувань став студентський фестиваль «Суми - місто, що єднає», який проводився вперше. Йому передували урочистості у сквері ім. І. Харитоненка, де керівництво міста та області, депутати, громадськість поклали квіти до пам’ятника славетного мецената і цукрозаводчика. Олександр Лисенко вручив нагороди випускникам сумських шкіл, які за підсумками цьогорічного ЗНО отримали 200 балів та вже стали студентами. Грамотами міського голови за сумлінне навчання відзначені: Богдана Грищенко (класична гімназія), Вікторія Свистельник (школа №15), Діана Орєхова (гімназія №1), Ірина Наталуха (гімназія №1) та Олексій Лівощенко (школа №2).

Після - понад триста представників чотирьох закладів вищої освіти (СумДУ, СНАУ, СумДПУ ім. А. Макаренка, Сумської філії ХНУВС) пройшли парадом від вул. Петропавлівської по вул. Харківській і Героїв Сумщини - до МЦ «Романтика», де і відбувся фестиваль. Розпочали його виконанням молодіжного гімну, а потому провели церемонію вшанування кращих представників молоді міста. Міський голова побажав студентам здоров’я та успіху в усіх справах і самореалізації в Сумах. «Суми єднають, виховують, дають освіту, - відзначив Олександр Лисенко. - Вітаю вас із Днем міста і бажаю вам щирих друзів, цікавих ідей та розвитку. Розвитку тут, вдома, в рідному місті, яке дарує можливості!» За його словами, започатковані урочиста хода і студентський фестиваль будуть підтримані і наступного року, щоб нашу молодь побачило все місто!

Олександр Лисенко вручив представникам закладів вищої освіти міста грамоти та подарунки. Свято продовжилося виступами творчих колективів вишів.

Ще одним видовищним і масовим заходом став парад ретроавтомобілів, військової та комунальної техніки. Близько 11 ранку в районі мосту на вул. Прокоф’єва почала з’їжджатися військова техніка, ретроавтомобілі, спецтехніка (поліцейські, рятувальні, пожежні та інші авто), комунальний транспорт: від тракторів, МАЗів до нових тролейбусів. Автівки вишикувались у колону, яка близько 12-ї рушила від вул. 20 років Перемоги по Петропавлівській. Вже біля пам’ятника Харитоненку парад авто вітав натовп сумчан та усі учасники урочистостей.

Кращі представники бізнес-спільноти

Як зазначив Олександр Лисенко, в Сумах малий і середній бізнес наповнює понад 50% бюджету громади. Тож з нагоди Дня міста в рамках фестивалю «Бізнес і родина - єдине ціле» відзначили кращих підприємців року. Урочистий захід проходив за участі представників міської та обласної влади, підприємців та громадськості. Від імені очільника Сум підприємців зі святом вітала його заступник Віра Мотречко:

- Наше місто розквітає саме завдяки вашому внеску. Ви наповнюєте бюджет міста, створюєте нові робочі місця, берете активну участь у благодійних заходах. Завдяки податкам, які ви сплачуєте, ми ремонтуємо дороги, будуємо дитячі садки, оновлюємо школи та лікарні. Сьогодні ми відзначаємо кращих із кращих. Бажаю вам невичерпної енергії та успіху в реалізації всіх ваших проєктів. Міська рада завжди йтиме вам назустріч у прагненні розвитку та професійного зросту.

За сумлінну працю кращим представникам цієї галузі Віра Мотречко вручила грамоти міського голови, цінні подарунки та квіти.

Крім урочистої частини, на заході кожен підприємець мав можливість гідно представити свій бренд, презентувати свою послугу чи продукт. Паралельно на різних майданчиках на маленьких та дорослих сумчан чекали розважальні та мистецькі заходи. Порадував містян та гостей Сум 5-й ювілейний культурно-мистецький фестиваль «Ніч міста», який цього року розгорнувся аж на 30 локаціях! Бажаючі могли насолодитися різноманітними арт-виставками, костюмованими дійствами, яскравими перфомансами, відвідати пленери, побувати на екскурсії. Ще - на згадку зафіксувати себе, друзів та рідних на будь-якій з улаштованих фотозон.

Завершилося святкування 5 вересня яскравим концертом за участі зірок естради. Глядачі оваціями зустрічали виступи місцевого кавер-гурту Dance Band та гостей із Білорусі «Ляпис 98». Сумчани та гості міста насолодилися давно відомими всім хітами.

З днем народження, рідні Суми!

Ірина Чирченко


п»ї
Читайте у цій рубриці

Итальянский отщепенец Неаполь

Там господствует мафия, творятся чудеса, а рядом на островах люди мрут как мухи!

Когда 25 лет назад уроженка Сум Оксана уезжала на заработки в Италию, она не думала, что задержится в этой стране надолго. Просто матери-одиночке нужно было поднимать на ноги ребенка.

Теперь сын взрослый,... Читати статтю повністю

Курс выносливости для избранных

Как 12-летний глуховский школьник попал в отряд морских пехотинцев

ИспытаниЯ дождем, жарой, холодом и физическими нагрузками - это и многое другое под Мариуполем преодолевает ученик лицея-интерната с усиленной военной и физподготовкой Кирилл Хлусов вместе с 19 остальными курсантами... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!