Наше місто

В Сумах стартувала дерусифікація топонімів

НЕ так давно в обласному центрі вже було достатньо перейменувань - в рамках закону про декомунізацію. Містяни, мабуть, ще й не вивчили всі нові назви перейменованих вулиць.

Але зараз люди самі виступають ініціаторами зміни назв вулиць та площ - аби найшвидше позбутися хоч яких натяків на росію і все, що з нею пов’язане. Наприклад, в Єдиній системі місцевих петицій вже зареєстроване не одне звернення про перейменування на території Сум: змінити назву вул. Бєлгородської на вул. Ізюмську, а вул. Брянської - на Бучанську, вул. Суворова на Азовську, а на вул. Горького претендує одразу дві назви - Тростянецька та Даніїла Ігнатенка. Проспект Курський пропонують назвати Героїв Сумщини (проте вже є така вулиця) або Холодний Яр.

Щоб опрацювати всі ці варіанти назв, у місті створено робочу групу - для проведення експертного обговорення дерусифікації топонімів у Сумській міській територіальній громаді. Заступник голови робочої групи, директор департаменту кому-нікацій та інформаційної політики Антоніна Кохан розповіла, що під перейменування проспектів, вулиць, провулків, скверів та площ попередньо підпадають до 100 об’єктів міського простору.

«Суми хочуть остаточно позбутися назв, пов’язаних з історією, культурою, митцями країни-агресора. На сьогодні ми маємо вже 16 петицій від сумчан із вимогами перейменування. Найпопулярніші - вулиця Горького та проспект Курський, на які є по кілька пропозицій. Отож очікується досить ретельна робота фахівців», - уточнила вона.

Нагадаємо: у 2015-2016 роках робоча група, що працювала в рамках закону про декомунізацію, розробила Концепцію перейменування топонімів, згідно з якою при виборі нової назви в першу чергу враховується історична першооснова. Експерти, науковці в галузі краєзнавства, історії, мистецтвознавства мають підготувати ґрунтовний висновок на кожну пропозицію з тим, аби мати підстави віддати перевагу тому чи іншому варіанту.

Наразі до міськради надходить чимало звернень з іменами сучасних героїв України, які віддали свої життя у війні з росією, з назвами міст-героїв, які мужньо дали відсіч ворогу, з іменами українських діячів культури, мистецтва та історичних постатей.

До роботи в складі робочої групи будуть залучені фахові експерти - дві третини від загальної кількості, одна третина - працівники структурних підрозділів Сумської міськради, загальна чисельність групи - 15 осіб із правом голосу. Очолює групу керуюча справами Сумського виконкому Юлія Павлик.

Робоча група провела своє перше засідання 23 травня, на якому затвердила регламент роботи.

У зв’язку з цим Костянтин Аленінський - мистецтвознавець та активіст - звернувся до мешканців громади з закликом: «Долучайтесь до обговорень та пропозицій. Особливо звертаюсь до культурної спільноти міста - треба обговорювати варіанти, щоб у майбутньому не було дорікань. Можна, звісно, пасивно спостерігати за процесом, а потім матюкать за щось, що ми мали зробити на думку спільноти (а всі не телепати). Сумський обласний художній музей мріяв багато років про вулицю Онацького в Сумах - є шанс. Спілка художників - велком! Буду робити акценти саме на перейменуванні 10 вулиць з іменами ро-сійських художників, залишив би тільки Рєпіна. Я би хотів мати в місті вулиці Казимира Малевича, Богомазова, Онацького, Оскара Гансена, Руслана Мовчана тощо. Складний буде процес».

А які вулиці хотіли би мати ви?

Олена Карпенко


п»ї
Читайте у цій рубриці

Кадетський корпус: вивозять навіть батареї та унітази!

Чи є надія, що після візиту голови Держприкордонслужби заклад лишиться в рідних Сумах?

ПОПРИ те, що на зустрічі з колективом та батьків-ською громадськістю ке-рівництво Державної прикордонної служби обіцяло припинити будь-який рух майна із Сумського державного ліцею-інтернату з... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!