Соціум

Чому в місті немає гарячої води?

Сумську ТЕЦ пропонують перевести з газу повністю на вугілля

МИНУЛОГО тижня ТОВ «Сумитеплоенерго» попередило, що у зв’язку з регламентними профілактичними роботами на обладнанні Сумської ТЕЦ, котельних та теплових мережах припиняє гаряче водопостачання в Сумах на два місяці - до 1 серпня. Тоді як традиційно такі роботи займали не більше місяця. У чому справа, розповів на пресконференції міський голова Сум.

«Сумитеплоенерго» працює на газу, а з газом взагалі складна ситуація. Тому на підприємстві будуть проводитися не тільки звичайні регламентні роботи. ТОВ попередило про те, що гарячої води не буде два місяці. Але, думаю, це зроблено з запасом, щоб встигнути виконати від-повідні роботи по заміні обладнання, яке в перспективі працюватиме на вугіллі українського та польського виробництва (замість антрацитового), і повністю відмовитися від газу. Для цього необхідно замінити всю систему підпалювання, горілки, таке інше», - пояснив він. А також додав, що все це буде проведено за однієї умови: Сумська міська рада повинна переглянути дію договору оренди цілісного майнового комплексу ТЕЦ. Договір у ТОВ «СТЕ» закінчується в наступному році, але для того щоб провести відповідні роботи по переобладнанню сьогодні, потрібно 70 млн грн. «Це попередня цифра, й вона може бути більшою. Щоб вони вклали ці кошти, СТЕ просить подовжити їм термін оренди. Ми плануємо, якщо депутати погодять новий термін договору і СТЕ почне виконувати переобладнання, то гарячу воду, гадаємо, сумчани отримають вже через місяць, а не через два», - заявив мер.

Оцінка майна й вища орендна плата

Нагадаємо: договір оренди між «Сумитеплоенерго» та Сумською міськрадою було укладено 1 вересня 2005 року терміном на десять років. Але у 2013 році рішенням сесії до нього було внесено зміни, якими термін дії договору продовжили ще на десять років, тобто до 2023 року. І хоча претензій до якості послуг, що надавало СТЕ, міськрада на той момент практично не мала, депутати наступних скликань вважали, що їхні попередники у 2013 році не мали права продовжувати договір за два роки до закінчення терміну його дії, та ще й на такий великий термін, не перевіривши, як експлуатується ТЕЦ та як виконуються умови оренди.

Тому, коли підприємство у 2019 році звернулося за ще одним продовженням договору, виникло багато питань. У тому числі й проведення незалежної оцінки майнового комплексу. Адже на такі довгий час (10 років) при нарахуванні орендної плати враховувалась оцінка комплексу станом на 2013 рік, дія якої, по суті, скінчилася ще у 2016-му. Нагадаємо, у лютому 2013 року оцінка комплексу склала 144,3 млн грн. Внаслідок списання котелень та інших основних засобів вона зменшилася до 142,84 млн. Від цієї оціночної вартості департамент ресурсних платежів і розраховував орендну плату. А у скільки Сумська ТЕЦ оцінювалася через роки, було невідомо. Але, на думку багатьох депутатів, комплекс коштує набагато більше, і потрібна була повторна оцінка. А СТЕ весь цей час платило місту за оренду набагато менше, ніж мало насправді. Адже плата розраховується у відсотках вартості об’єкта.

Цього року підприємство знову звернулося до міста з проханням продовжити договір оренди єдиного (цілісного) майнового комплексу по виробництву, транспортуванню теплової та електричної енергії у місті Суми на п’ять років - з 2023 року, коли в них закінчується договір оренди, до 24 квітня 2028 року. Саме такий проєкт рішення оприлюднено на інформаційному порталі міськради 30 травня.

І на цей раз незалежна оцінка майна була проведена - 31 грудня 2021 року, її виконало ТОВ «Гарант-Експертиза». Депутати свого часу дійсно були праві. Ринкова (оціночна) вартість була визначена відповідно до затвердженої Кабміном Методики оцінки майна і склала без податку на додану вартість 669 609 530,00 грн. Тому орендна плата, яка була визначена на основі цієї суми, склала за місяць оренди без податку на додану вартість 6 187 750,07 грн.

Це у два рази більше, ніж підприємство сплачувало раніше. Адже у 2019 році міськрада внесла зміни до методики розрахунку орендної плати на об’єкти коммайна, якими підвищила ставку за оренду Сумської ТЕЦ до 10%. У результаті за ставкою 10% орендна плата для СТЕ становила 3,12 млн грн на місяць (понад 36 млн на рік). А до того СТЕ взагалі сплачувало за ставкою 3% від оціночної вартості комплексу - близько 10 млн на рік...

Окрім підвищення орендної плати, за новою угодою Сумська міськрада має затвердити додаткові умови оренди єдиного (цілісного) майнового комплексу по виробництву, транспортуванню тепла та електроенергії у м. Суми, які саме включають реконструкцію (будівництво) та технічне переоснащення ТЕЦ з метою забезпечення стабільної роботи обладнання, збільшення теплового та електричного навантаження, що забезпечує потреби міста. СТЕ доведеться розробити та погодити з Міненергетики завдання на проєктування, реконструкцію (будівництво) та технічне переоснащення ТЕЦ; розробити техніко-економічне обґрунтування реконструкції та провести його експертизу з усіма погодженнями; розробити про-єкт реконструкції ТЕЦ; отримати необхідний дозвіл на роботи; втілити (реалізувати) проєкт технічного переоснащення ТЕЦ та провести пуско-налагоджувальні роботи.

Зрозуміло, все це буде при умові того, що нинішні депутати погодяться на продовження договору оренди. Побачимо на сесії, чи на всі питання народних обранців є зараз відповіді у керівництва СТЕ...

У скільки обійдуться ремонти пошкоджень?

До речі, «Сумитеплоенерго» ще доведеться провести ремонти у приміщеннях і деяких ЦТП та котельнях на території міста, які постраждали від бомбардувань. Але підприємство готове відремонтувати все це власними силами, без залучення коштів міської ради.

На КППВ ж ситуація ускладнена тим, що вони в стадії перемовин і процедури передачі цілісного майнового комплексу до Сумської громади. «Ми чекаємо вирішення даного питання до кінця цього місяця. Хоча зовсім недавно вони казали, що це буде зроблено до 10 червня, але зараз називають вже нову дату - 30 червня. На ремонт цієї котельні потрібно попередньо 17 млн. І це навіть без котла, який теж необхідно ремонтувати...» - зауважив очільник міста.

Іван Демідов


п»ї
Читайте у цій рубриці

Медзаклад не ліквідують, а розвивають!

ПРИГОЛОМШЛИВА новина про те, що у Великій Писарівці скоро не буде медзакладу, ширилася місцевими групами в соцмережах. Навколо неї ро-зігрався серйозний ажіотаж, адже, враховуючи географічне розташування населеного пун-кту і транспортні труднощі, пов’язані з війною, місцеві мешканці... Читати статтю повністю

Як пройшов минулий тиждень на Сумщині?

31 травня - близько опівночі ворог з літака, який не перетинав кордон України, здійснив два пуски ракет по території Есманської громади. Майже одночасно з цим розпочався артобстріл Білопільської громади із САУ. Майже о 3-й ночі з території росії також обстріляли Великописарівську... Читати статтю повністю

Сумщина: 100 днів війни

Як Сумська область пережила цей непростий проміжок часу

МИНУЛОГО тижня виповнилося сто днів, як почалася жорстока й кровопролитна війна росії проти України. Сумщина однією з перших у країні стикнулася з ворогом. Сорок два дні зі ста на території області перебували ворожі війська.... Читати статтю повністю

З Києва до Шостки пустили швидкісний поїзд

Столицю України з північчю Сумщини тепер сполучає поїзд 774/773 Київ - Шостка. Відправлення з Києва - о 10.00, прибуття о 15.09. Із Шостки відправлення о 15.50, прибуття до Києва - о 20.51.

Потяг зупиняється на станціях: Видубичі, Дарниця, Бровари, Ніжин, Пліски, Бахмач, Конотоп,... Читати статтю повністю

Гуманітарні набори - таємниця?

БАГАТЬОМ українцям зараз важко виживати, особливо тим, хто лишився без житла, нажитого роками майна, і потрібно все починати спочатку. Нелегко й тим людям, котрі залишилися без роботи і не отримують ніякої фінансової допомоги від держави з тих чи інших причин.

Трохи легше тим,... Читати статтю повністю

Тростянецька лікарня: які перспективи?

ТРОСТЯНЕЦЬКА міська лікарня, яку під час окупації з танків розстріляли російські військові, поступово повертається до життя. Чимало благодійних та волонтерських організацій допомагають у відродженні закладу, надаючи необхідні матеріали, медикаменти, сані-тарні авто та навіть сучасне... Читати статтю повністю

Афера з гуманітаркою чи сфабрикована справа?

Екс-заступниця голови Сумської ОВА відкидає звинувачення в махінаціях із благодійною допомогою

ІЗ початку війни Україні допомагають багато держав і простих людей, які доправляють в нашу країну велику кількість гуманітарної допомоги. Але, як це завжди буває, у великій бочці меду... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!