Соціум

Онкологія не чекає, коли закінчиться війна

ОНКОЛОГІЧНА служба в чомусь схожа на екстрену - коли допомогу неможливо відкласти в часі. Адже лишитися сам на сам із хворобою люди, які мають діагноз «рак», не можуть. Їм потрібні консультації, лікування, оперативні втручання, щоб зупинити прогресування недуги.

Таку спеціалізовану висококваліфіковану допомогу на Сумщині надає єдиний заклад - обласний онкологічний диспансер. Як медична установа працює в умовах війни - в нашій розмові з директором Володимиром ШЕВЧЕНКОМ.

- Війна стала викликом та випробуванням для всіх без виключення, - говорить керівник. - Але, незважаючи на те, що відбувалося в місті з початку російського вторгнення, онкодиспансер працював. Жодного дня ми не зупиняли свою роботу. Хіба що в перші дні були скасовані оперативні втручання, які досить швидко відновилися. Десь менше, ніж за тиждень. Загалом усі послуги надавалися і надаються в повному обсязі. Лікарі, медперсонал працюють, операції проводяться. Поліклініка також приймає хворих, виконуються обстеження. До нас звертаються пацієнти з інших регіонів - їх більше, ніж було до війни. На жаль, переважно через проблему отримати послуги в себе вдома. У Чернігівський онкодиспансер були влучання, тому він працював не на повну. Також небезпечною лишається ситуація й по Харкову, де заклад постраждав від бойових дій. Хворі, яким територіально комфортніше добиратися до Сум, звертаються до нас. Ми їх також лікуємо, оперуємо.

Як зізнався Володимир Шевченко, спочатку працювати було нелегко: частина співробітників виїхала, інша ж, яка проживає не в Сумах, не могла дістатися до роботи, бо села були під окупацією. Тож решті нічого не лишалося, як згуртуватися, щоб працювати за себе та свого колегу. «Коли розпочалися воєнні дії, на робочих місцях нам не вистачало до 40% людей, - згадує Володимир Шевченко. - Працювати було важкувато, але колектив розумів, що треба! Наші співробітники навіть сім’ями жили в онкоцентрі. І роботи було багато, та й вважали, що тут спокійніше. У медзакладі - облаштоване підвальне приміщення, із вентиляцією, двома виходами. Ми всіх приймали, годували. Пацієнти, які на той час уже пройшли лікування, проте зі зрозумілих причин не могли повернутися додому, також жили у нас. З початком бойових дій в укритті була влаштована операційна, чергували хірургічні бригади, адміністратор. Я також, можна сказати, жив у лікарні. Територія велика, багато жінок - доводилося знаходитися на роботі майже постійно. В перші дні ми були готові до того, щоб приймати поранених. Коли ситуація змінилась - операційні перейшли на планову роботу. На сьогодні вже майже всі наші працівники на місці».

Телемедицина в умовах воєнного часу

Проблематичним, за словами Володимира Шевченка, є питання забезпечення хворих хіміопрепаратами, їх не завжди вистачає. І раніше були перебої з державними поставками (препарати закуповуються державою через МОЗ, а потім - направляються на онкоцентри). З війною, на жаль, також трапляються паузи. Зрозуміло, що й через логістику. Особливо коли на дорогах неспокійно.

- Забрати ліки для хіміотерапії нам допомагали обласні депутати, - згадує директор. - Транспорт із МОЗу доїздив до Пирятина, там препарати перевантажували до спецтранспорту (де витримувався відпо-відний температурний режим) і доправляли до нас. Ми вже на місці їх розподіляли та по запиту передавали (в тому числі й через волонтерів) до районних лікарень, де хворі могли пройти хіміотерапію. Адже, коли не працював транспорт, необхідно було віднайти можливість, щоб пацієнти мали змогу лікуватися. Була організована доставка ліків, а наші спеціалісти курували проведення процедури. Така собі телемедицина в умовах воєнного часу.

По можливості ми й самі закуповуємо ліки. Переважно це стосується гормональних препаратів при злоякісних новоутвореннях - їх пацієнти повинні отримувати регулярно. Намагаємося, як то кажуть, перекрити такі моменти...

Після звільнення Сумщини у хворих знову з’явилася можливість лікуватися у спеціалізованому медзакладі, адже долати недугу треба під постійним контролем медиків-онкологів.

Рак не чекає...

Попри ситуацію, онкодиспансер продовжує розширювати спектр оперативних втручань. «Ми вже запустили в роботу торакоскопічні, лапароскопічні операції на черевній порожнині, - уточнює керівник медзакладу. - Додалося й нової сучасної хірургічної апаратури, яку ми змогли придбати. Мова йде про коагулятори з функцією аргону, що дозволяє працювати на метастазах печінки, легенях. Адже зменшуються ризики кровотечі. Такі коагулятори допомагають «зварювати» тканини. Вони нам конче були необхідні, адже через вимушені паузи (пов’язані з доїздом пацієнтів чи бойовими діями) збільшується кількість занедбаних випадків. Тож з метастазами можемо працювати не тільки за допомогою хіміотерапії, а й хірургічно. Також завдячуючи гуманітарній допомозі у нас з’явилася киснева станція, наркозні апарати».

Хоча, як говорить Володимир Шевченко, дуже прикро, що війна зруйнувала багато планів по розвитку медзакладу, які так активно втілювалися. Це стосується глобальної реконструкції території та приміщень, запуску високотехнологічного обладнання.

«Логічно, що, поки тривають бойові дії, будівництво призупинено, - говорить керівник. - Все ж деякі гострі питання, які впливають на якість лікування хворих, будуть завершені. Підсумовуючи, хочу подякувати нашому колективу за стійкість та згуртованість, а ще - привітати з Днем медичного працівника, який цього року припадає на 19 червня. Бажаю всім здоров’я, оптимізму та миру! Перемога буде за нами!»

Ольга Петльована


п»ї
Читайте у цій рубриці

Коронавірус і анульована подорож до Греції

КОРОНАВІРУС свого часу наробив дуже багато неприємних справ. Люди планували свою від-пустку, відпочинок, а виявилося - нікуди не могли поїхати, бо кордони були закриті. Хоча всі нібито намагалися увійти в становище й пропонували перенести відпочинок на інший час, вистачало й проблемних... Читати статтю повністю

Як пройшов минулий тиждень на Сумщині? Гаряче!

14 червня - близько 12-ї години ночі відбувся мінометний обстріл Зноб-Новгородської громади - 11 вибухів. Вогонь вели з САУ та мінометів. Пошкодили один об’єкт цивільної інфраструктури. О 5.30 ранку ворог розпочав артобстріл громади - 21 прильот з реактивних систем залпового вогню... Читати статтю повністю

Війна - це форс-мажор, але є нюанси...

УРЕДАКЦІЮ ВШ звернувся сумчанин, який у кількох місцевих магазинах не зміг без проблем замінити лампочку, хоча, коли купував, давали гарантію і обіцяли, якщо не працюватимуть, поміняти...

«Вирішив сьогодні LED-лампочки, які перегоріли, обміняти за гарантією, - розповідає Володимир.... Читати статтю повністю

Для тих, у кого є проблеми з хребтом!

Читати статтюУ СУМСЬКІЙ Центральній міській лікарні напередодні Дня медика, 17 червня презентували водолікувальний комплекс із басейном та допоміжними кабінетами. Він дуже сподобається всім, у кого є проблеми з хребтом.

Метод підводного витягування (тракції) під дією невеликого навантаження... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!