Наше місто

Чи буде в Сумах вулиця Паляниці?

МИНУЛОГО тижня, 6 липня, робоча група з проведення експертного обговорення дерусифікації/декомуні-зації топонімів (при Сумській міській раді) знову зібралася, щоб обговорити спірні моменти щодо перейменування вулиць Сумської громади.

Нагадаємо, що на даний час вже сформований перелік топонімів із 217 вулиць, які підлягають перейменуванню по всій територіальній громаді. Зокрема в Сумах - 184 та 33 по старостинським округам. При формуванні переліку враховували як пропозиції мешканців громади, так і напрацювання експертів. Збір пропозицій від жителів через гугл-форму тривав з 23 травня по 23 червня. В результаті влада отримала 129 звернень з ідеями щодо перейменувань.

Наразі триває другий етап роботи - підбір нових назв для вулиць. За яким принципом він відбувається? У першу чергу, спеціалісти при перейменуванні в якості пріоритету визначили повернення вулицям історичних назв. По-друге, беруть до уваги важливість тієї чи іншої вулиці, її значення для міста, розмір (проспект чи невеличка вуличка). І по-третє, надають перевагу місцевим назвам і місцевим видатним персоналіям.

Сумська ідентичність чи архаїзми?

Пропозицій нових назв від пересічних сумчан та фахівців набралося майже 400! Серед них немало дивних або тих, що викликають певні зауваження. На засіданні такі варіанти озвучив Сергій П’ятаченко (кандидат філологічних наук, голова Сум-ського осередку Наукового товариства ім. Шевченка, член Національної спілки письменників України):

- Я розумію, що повернення історичних назв ми визначили пріоритетним, але якщо ця людина чи назва нам уже ні про що не говорять, то навіщо це робити? Наприклад, провулок Бабичів-ський, Пономаренківський, Філа-тівський, вул. Мамонівська. Хто ці люди? Є вже нові реалії - наприклад, у Сумах власник маршруток Бабич - то це про нього? Це його провулок буде? Вважаю, не кожну історичну назву необхідно повертати. Багато з них - це архаїзми, які втратили своє значення. Назви повинні нести якийсь сенс, якщо сенсу немає, це буде абракадабра...

З ним не погоджується В’ячеслав Артюх, кандидат філософських наук, доцент, редактор «Сумського історичного порталу»: «Смисл якраз є - це наші древні назви. А дослідити, на жаль, нічого не можна, бо немає архівів тих часів, вони згоріли. Та й немає значення, хто була та людина. Нам треба зберегти сум-ськість - не обов’язково знати, хто стоїть за тими іменами. Це сумське, наша топонімічна ідентичність, самобутність!»

Але питання до подібних назв все-таки залишилися, оскільки немало з них ще й віддають русизмами - наприклад, вул. Кустовська (нині Гагаріна) - скоріше за все, від кущів, але чому тоді не Кущівська? Чи хто тоді був пан Кустов?

Є нюанси й із наданням вулицям імен воїнів УНР - список дуже великий, але містяни просто не знають цих людей. Тож, на думку експертів, недоречно надавати вулицям імена всіх представників УНР - можливо, краще зробити одну вулицю - Армії УНР тощо. Також виявилося, що в нас уже сім вулиць зі словом Герої - Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, Героїв Сумщини, Героїв Чорнобиля і т.д. І знову ж таки, є пропозиції по типу Героїв Сумської ТРО, Героїв України - все це треба буде переформулювати.

Замало митців

Сергій П’ятаченко зробив іще одне зауваження: «Ми видалили велику кількість російських митців, але не додали стільки ж українських - виявилось якось непропорційно: мінус 36 росій-ських письменників, а ми пропонуємо набагато менше укра-їнських, було 11 російських художників, а українських додали всього 1-2». Є пропозиції назвати вулиці іменами Байрона, Шек-спіра, Міцкевича, але можна додати й Квітки-Основ’яненка, Кобилянської, Якова Щоголева (український поет із Охтирки), Василя Трутовського (1740-1810 рр.) - видатного збирача народної музики, композитора і музиканта та Костянтина Трутовського (1826-1893 рр.) - українського художника, автора картини «Кобзар над Дніпром», і не тільки.

Також фахівцям подобається ідея дати вулицям імена за напрямками: наприклад, Чернеччанська, Могрицька, Стець-ківська, а також наших друзів-країн - Польська, Литовська, Британська. Правда, щоб давати такі назви, необхідно дивитися на самі вулиці. Бо якщо на Британській буде всього три хати - якось не комільфо...

І такі приклади, на жаль, у Сумах уже є. Григорій Сковорода - доволі масштабна постать, а в місті в 2016 році його ім’ям назвали 30-метровий провулочок, зазначають експерти...

Дивакувате та абстрактне

Окрему увагу краєзнавці звертають на «прикольні» назви - Бавовни, Лендлізу і т.д. - наскільки доречними вони будуть на карті Сум, поки незрозуміло. Як і деякі абстрактні назви - наприклад, Совісті - це натяк, що на цій вулиці совість є, а десь немає? Чи, наприклад, ім’я Свободи більше підходить до проспекту чи площі, а ніяк не для вулиці... А от Червоної Калини - красиво! Верижиця (прикраса ІІІ-V століття, символ Сумського округу), Паляниця - також. Наприклад, Нахімова, там, де хлібозавод, можна назвати вулицею Паляниці. І це буде зрозуміло всім і доречно!

Натомість тема з іменами фольклорних героїв не дуже подобається членам комісії, хоча в Європі такі прецеденти є - наприклад, вул. Вінні-Пуха у Варшаві. Так, можна і в Сумах назвати вулицю ім’ям козака Мамая, але тоді можуть з’явитися й назви по типу Пана Коцького, Котигорошка, Лиса Микити...

Донська - буде, а от Лушпи - під питанням

Є й конкретні побажання до окремих вулиць: так, вул. Римського-Корсакова СумДУ просить назвати Університетською, є ще пропозиція одній із вулиць дати ім’я сумської художниці Олени Гладких, а 1-шу Оболонську - перейменувати на вул. Братів Кричевських. Також Геннадій Іванущенко, почесний краєзнавець України, запропонував дати вул. Доватора ім’я видатного українського вченого-лісівника Василя Огієвського.

А Олег Корнієнко, член правління Національної спілки краєзнавців України, голова Сумської обласної організації НСКУ, надав пропозицію виключити з переліку на перейменування вул. Донську - оскільки гідро-нім Дон використовується в якості ознаки наших географіч-них кордонів - «Від Сяну до Дону» і лунає в українському гімні. Тож цю вулицю не потрібно перейменовувати.

Деякі топоніми не включили до списку перейменування через розбіжності поглядів у робочій групі, серед них місця імені Щепкіна, Гоголя, Чайковського, Чехова. А от проспект імені Михайла Лушпи - члена комуністичної партії радянського союзу - рекомендуватимуть до перейменування!

* * *

Що ж, активна робота триває. Проте до переліку вулиць на перейменування (з яким можна ознайомитися на Інформаційному порталі Сумської міськради в розділі «Декомунізація та дерусифікація») є багато питань: наприклад, навіщо перейменовувати вулиці героїв Другої світової, адже це наші земляки, які полягли в іншій війні, але віддали життя, мабуть, у першу чергу за Україну?! Мова йде про вул. Павла Рибалки (двічі Героя СРСР з Лебединщини), партизана Семена Руднєва, двічі Героя СРСР льотчика-випробувача Степана Супруна, двічі Героя СРСР, партизана Сидора Ковпака (адже і зараз у країні часто акцентують увагу саме на сумських партизанах!) та ін. Або, наприклад, нащо перейменовувати вул. Інтернаціоналістів - воїни, що брали участь в інтернаціональних операціях, і зараз захищають кордони нашої кра-їни? Навіщо перейменовувати вул. Дружби, Ювілейну чи Вільний лужок, провулок Інститутський, вул. Перемоги?!

Складається враження, що краєзнавці дорвалися й просто, якщо вже з’явилася така можливість, будуть намагатися перейменувати майже все. Адже якщо в Сумах за реєстром 445 вулиць, 156 провулків, 42 проїзди й тупики (всього - 603), то в переліку на перейменування практично третина Сум!

Здається, по перейменуванню ще буде багато нюансів і дебатів. Як то кажуть, вся надія - на здоровий глузд фахівців та депутатів...


п»ї
Читайте у цій рубриці

У сумському ТРЦ загубився хлопчик

ПОДІЯ сталася 7 липня. 7-річний хлопчик розминувся з мамою біля входу в «Сільпо», що на першому поверсі ТРЦ. Дитина промчала на самокаті далі по коридору, навіть не помітивши, що мама звернула до магазину.

Жінка ж була впевнена, що син вже там. Cлід зазначити, що хлопчик добре... Читати статтю повністю

25,5 млн грн за «Чайку»: ексгендиректор «СМНВО» незаконно передав табір під заставу?

ЗА процесуального ке-рівництва окружної прокуратури міста Суми 8 липня повідомили про підозру на той час генеральному директору ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. Фрунзе», чиє зловживання повноваженнями спричинило підприємству майнову шкоду в розмірі 25,5... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!