Ділова розмова

Оподаткування нерухомості при її продажу

Про новації в оподаткуванні доходів фізичних осіб у 2007 році розповів начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи Горячий Борис Денисович. Він детально зупинився на проблемних питаннях оподаткування при відчуженні нерухомості, зокрема, зазначивши, що після набрання чинності ст.11 Закону України «Про оподаткування доходів фізосіб» виникли непорозуміння у нотаріусів, які виступають податковими агентами при проведенні операцій купівлі-продажу. Їх наріжний камінь - питання оподаткування та реєстрації договорів відчуження нерухомого майна. Відповідно до Закону «Про податок з доходів фізичних осіб» дохід від продажу нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого майна, розрахованої органом, уповноваженим її здійснювати. Керуючись нормами Цивільного кодексу, при продажу будинку нотаріусом посвідчується кілька окремих договорів – купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями та договір купівлі-продажу земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, а в окремих випадках – договір відчуження земельної ділянки для ведення сільського господарства, на який видано окремий державний акт. Тобто виходить, при відчуженні нерухомості у громадянина виникає два об’єкти оподаткування. Проте Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб” визначає, що дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом року житлового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташований такий об’єкт, а також господарсько-побутові споруди) не оподатковується, якщо загальна площа його не перевищує 100 кв.м.

Посилаючись на роз’яснення ДПА України, Горячий Б.Д. зазначив, що при визначенні оціночної вартості нерухомого майна в операціях купівлі-продажу, відповідно до п.п.11.2.3. п.11.2 ст.11 Закону, дохід платника податку визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, розрахованої державним органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до законодавства. Уповноважений орган при нарахуванні податку повинен виходити з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче вартості такого майна, яка міститься у витягах з реєстру прав власності на нерухоме майно, які видаються БТІ.

Грошова оцінка земельної ділянки проводиться відповідними місцевими органами Державного комітету України по земельних ресурсах за місцем знаходження такої ділянки.

В численних листах на адресу інспекції нотаріуси просять надати методичну допомогу для нарахування податку від продажу нерухомого майна при посвідченні договорів купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки.

Відповідь податківців на основі вимог закону така – дохід від продажу житлового будинку й земельної ділянки для будівництва та обслуговування будинку не оподатковується, а дохід від продажу землі для ведення особистого селянського господарства оподатковується за ставкою 5% від її вартості. Суму податку до бюджету повинен сплатити продавець нерухомості через установи банку перед нотаріальним підтвердженням угоди. Нотаріус лише перевіряє факт сплати податку на підставі платіжного документу, який надає платник податку, та повідомляє про це податкові органи.

В обговоренні питання взяли участь голова Регіонального відділення Асоціації ріелторів України в м. Суми Катасов Олександр Миколайович та голова Асоціації нотаріусів Сумської області Ворошина Лариса Вікторівна.


п»ї