Навколишнє середовище

Заповідний фонд області: збережемо разом!

У 2019 році на Сумщині вже з’явилося 13 нових природно-заповідних об’єктів

ІсторІЯ людства нерозривно пов’язана з історією природи. Зростання чисельності населення, науково-технічний прогрес призвели до вилучення з природи величезних площ під міста, заводи, сільськогосподарські угіддя, до колосального збільшення використання природних ресурсів.

Тому антропогенний вплив на природу в цілому досяг нині таких розмірів, що викликав проблеми, про які ще на початку минулого століття ніхто не міг здогадуватись. Це і глобальне потепління клімату, і масове забруднення ґрунтів, і зміна рівня ґрунтових вод, і зникнення багатьох видів рослин і тварин. Так, у чорному списку Міжнародного союзу охорони природи (повністю вимерло за останні 500 років) 844 види тварин, і цей список щорічно збільшується.

Сьогодні вже не тільки науковцям, а й пересічним громадянам зрозуміло: щоб природа мала запас сил і відновлювалася без людського втручання - необхідно створити мінімальну кількість природних територій, на яких би охоронялось від людського втручання все живе та ландшафтне різноманіття.

Збереження ділянок природи, які залишились відносно незміненими серед оточуючих деградованих, забруднених територій, які є місцем перебування рідкісних або типових видів рослин і тварин, є одним із важливих напрямків екологічної діяльності. Людство не придумало іншої форми збереження природи, ніж взяття під охорону держави. Сьогодні це - одна з найдієвіших форм охорони цінних природних об’єктів і територій.

Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року, затверджена постановою Кабміну №385 від 06.08.2014 р., передбачає в найближчій перспективі збільшення до 18% площ заповідних територій Сумської області. На даний час на території нашої області налічується 291 об’єкт природно-заповідного фонду загальною площею 178595,6 га, що становить 7,49% від площі області («показник заповідності»). Сучасна мережа природно-заповідних об’єктів включає 19 об’єктів загальнодержавного значення площею 50,5 тис. га (28%) та 272 об’єкти місцевого значення площею 128139,7 га (72%). Серед заповідних об’єктів області - два національні природні парки, природний заповідник, 10 заказників загальнодержавного значення та 6 об’єктів загальнодержавного значення інших категорій. Серед об’єктів місцевого значення - один регіональний ландшафтний парк, 115 заказників, 104 пам’ятки природи, 20 парків - пам’яток садово-паркового мистецтва, 3 дендропарки, 3 ботанічні сади, 26 заповідних урочищ.

На території Сумщини діють чотири установи природно-заповідного фонду: національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» та Гетьманський національний природний парк, Природний заповідник «Михайлівська цілина» та КЗ Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський».

Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Середньосеймський» розташований у долинах річок Сейм та Вир (Путивльський, Бiлопiльський та Буринський райони) на площі 2020,8 га. Головна особливість території - наявність єдиної в Україні популяції хохулi звичайної - хутрової тварини, занесеної до Мiжнародної Червоної книги. Тут мешкають бобри, гуска сiра та лебідь-шипун, у лісі ростуть релiктові види рослин - страусове перо звичайне і верба мирзинолиста.

В області продовжується робота зі створення нових заповідних об’єктів та розширення існуючих з метою подвоїти сьогоднішній відсоток територій природно-заповідного фонду. Так, за ініціативи Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА в 2019 році рішеннями обласної ради від 22.02, 17.05 та 25.10 оголошено 13 заказників місцевого значення: «Краснопільський», «Грузне», «Довжик», «Перекопівський», «Максимівський», «Межирицький», «Смирновський», «Княжицький», «Микитівський», «Панський став», «Видівський», «Кияницький», «Понурка» та

3 пам’ятки природи - «Андріяшівський дуб», «Садовий бульвар» і «Дуб на вул. Сергія Табали». Всього площа природно-заповідного фонду зазначеними рішеннями збільшилась на 1556,19 га.

До кінця року планується розробити проекти створення ще 14 нових природно-заповідних об’єктів.

Звертаємо увагу, що на території більшості природно-заповідних об’єктів діючим законодавством передбачено збереження традиційних форм землекористування - випас худоби, сінокосіння. Дозволяється рекреаційна, господарська та інша діяльність, що проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, зокрема: заготівля лікарських та інших рослин, їх квітів, стебел, кореневищ, ягід та плодів, а також грибів; забір води з відкритих водних об’єктів у порядку загального користування; любительське рибальство на водних об’єктах згідно вимог «Правил любительського та спортивного рибальства»; прохід або проїзд дорогами загального користування; рекреаційне використання території населенням в частині відпочинку; проведення науково-дослідних робіт; використання території в освітньо-виховних цілях, проведення екскурсій, семінарів тощо.

Пропонуємо взяти активну участь у пошуку нових цінних природних територій, на яких знаходяться рідкісні види рослин і тварин, або які вирізняються значним біорізноманіттям, унікальними геологічними та гідрологічними утвореннями, ландшафтними комплексами і т.ін. При виявленні таких природних об’єктів потрібно звернутися до Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА з метою їх подальшого взяття під охорону держави. ІД


п»ї