Історія Сум

«Конотопська відьма» - книга-ювіляр року, і не тільки...

185 років тому, в далекому 1837 році, вперше була надрукована сатирична повість Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма». Цей твір став одним із найвідоміших сатиричних творів не тільки Григорія Квітки-Основ’яненка, а й усієї спадщини українських письменників, а в європейській літературі - одним з перших зразків так званої химерної прози (роману жахів). Автор в основу твору поклав народне повір’я, майстерно поєднав реальність і фантастику. Кожен розділ повісті починається словами «смутний і невеселий», які набули в українській мові статусу крилатих.

В умовах сьогодення, коли вже два місяці в Україні йде повномасштабна війна й на конотопську землю ступила нога російського окупанта, вже й сама назва твору «Конотопська відьма» стала крилатою завдяки вислювлюванню однієї з мешканок Конотопа: «Ти взагалі-то знаєш, де ти знаходишся? Це Конотоп! Тут кожна друга жінка - відьма...»

Образ конотопської відьми, який використовувався як місцевий міфо-поетичний бренд, наразі можна назвати всеукраїнським брендом. Навіть на війні українці знаходять приводи для гумору, бо іноді гумор - це ще й потужна зброя. Вірусні влучні меми та жартівливі історії, що з’явилися під час війни, будуть жити багато років та переходитимуть з покоління в покоління: Чорнобаївка, банка з помідорами, трактор, Конотопська відьма - навіть не треба описувати ситуацію (ми знаємо, про що йде мова і як то було)...

Конотопська відьма символізує чарівну й загадкову дівчину, у яку кожного ранку перетворюється відьма, котра, маючи магічну силу, належить двом протилежним світам.

Сучасний образ конотопської відьми, народжений війною, від художників України - у підбірці світлин.

Я таємниці з цього не роблю -

Над Конотопом древній дух

витає

І кожну ніч - скажу вам - наяву

Тут конотопська відьма пролітає...

(Олексій Примак)


п»ї


Новини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!