Будьмо здорові!

Віспа мавп: чи очікувати в Україні?

У СВІТІ підтвердили вже понад двісті випадків мавпячої віспи. Все-світня організація охорони здоров’я прогнозує збільшення кількості інфікованих у найближчі місяці та розширює епіднагляд у кра-їнах, де це захворювання зазвичай не трапляється. Адже віспа мавп - рідкісна інфекція, яка здебільшого поширюється дикими тваринами в Західній або Центральній Африці.

Проте хворобу вже виявили у 12 країнах, які не є ендемічними для вірусу. Наразі вже є підтверджені випадки у США, Іспанії, Португалії, Франції, Італії, Шве-ції, Австралії, Британії. На початку травня у Великій Британії поставили перший діагноз пацієнту, який їздив до Нігерії, де, ймо-вірно, і підхопив вірус перед поверненням додому. Через кілька днів захворіли ще двоє людей, які жили з ним в одному будинку.

Як відзначають світові епі-деміологи, такий незвичайний сплеск інфекції за межами Африки може свідчити про новий спосіб поширення, зміну вірусу - або це відбувається через відмову від відповідної вакцинації... Утім, вчені впевнені, що пандемія віспи мавп світу навряд чи загрожує. Це не спричинить загальнонаціональну епідемію, як COVID. Проте це не означає, що ми не повинні ставитися до появи спалахів легковажно. До речі, як повідомило МОЗ, в Україні поки що не зафіксовано жодного випадку мавпячої віспи.

Тож що треба знати про мавпячу віспу?

Вчені не впевнені, чи є саме мавпи головними носіями вірусу. Вважається, що вірус поширюють гризуни: щури, миші та білки. Мавпячу віспу, як випливає з назви, вперше виявили у лабораторних мавп наприкінці 1950-х років. Хвороба поширюється між людьми нешвидко - тому заразитися нею від іншої людини важко. До появи перших симптомів зазвичай проходить 5-21 день.

Серед них: висока температура; головний біль; болі в м’язах; біль у спині; гарячка; виснаження. Висип на шкірі зазвичай з’являється через 1-5 днів після появи перших симптомів. Спершу - у вигляді плям на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла. Його іноді плутають з вітряною віспою. Згодом плями перетворюються в маленькі пухирці, наповнені рідиною. З часом вони утворюють струпи, які пізніше відпадають. «У 95% випадків висип виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла, - кажуть у МОЗ. - Крім того, у разі інфікування під час статевого контакту первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи. До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів. У деяких пацієнтів може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів».

Лікування віспи мавп спрямоване на полегшення симптомів. Більшість людей одужують за 2-4 тижні. Однак хворому доведеться залишитися в спеціалізованій лікарні, щоб запобігти подальшому розповсюдженню інфекції.

Які є шляхи передачі мавпячої віспи?

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих людей чи тварин. Також - під час вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином.

Людина може інфікуватися від хворого внаслідок тісного контакту:

з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, з ушкодженими ділянками шкіри хворого,з предметами, біологічними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини,

через плаценту.

Вірус може потрапити через дотик до одягу, постільної білизни або рушників, якими користувалася інфікована людина. А також через дотик до пухирів або струпів на шкірі та через чхання та кашель. Найбільший ризик захворіти мають члени однієї родини, а також медичні працівники, якщо не дотримуватимуться правил контакту з пацієнтом.

У МОЗ назвали основні способи, як запобігти поширенню цієї інфекції:

уникнення тісного контакту з інфікованими, ретельне миття рук, заходи епідемічного нагляду та оперативне виявлення нових випадків.

«Поінформований - значить озброєний. Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу, шляхи її передачі та про фактори ризику», - додали у відомстві.

Діагностувати цю недугу можна за допомогою спеціального ПЛР-тестування. Для цього у потенційного хворого досліджують вміст або покриви висипань. Майже всі первинні випадки траплялися серед невакцинованих від натуральної віспи осіб. Оскільки віруси доволі близькі між собою, вакцина від натуральної віспи, вважають фахівці, дає імунітет і від мавпячої. Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показують, що вакцини, які використовувалися проти віспи, до 85% ефективні й проти мавпячої.


п»ї
Читайте у цій рубриці

Оздоровлюємо шкіру обличчя

ПЕРЕД початком літа, спекотних днів і акти-візації сонячних променів настав час по-піклуватися про шкіру. Скраби, маски для обличчя, пінки для вмивання і тоніки - все це можна приготувати в домаш-ніх умовах. Є універсальні косметичні засоби, які підійдуть для будь-якого типу шкіри.... Читати статтю повністю

12 простих кроків для здоров’я та краси

Почуваючи себе в гармонії з власним тілом і навколишнім світом, ми маємо гарний настрій, доброзичливо ставимося до інших та задоволені самі собою. Шкідливі звички, постійні стреси і неправильне харчування руйнують здоров’я людини. Кожному з нас слід щодня задумуватися про те, чи правильно... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!