Соціум

Біля 40 будинків - непридатні для проживання

НАРІВНІ з іншими населеними пунктами, які постраждали від навали російського агресора, зазнало руйнувань і місто Суми. Для кожної постраждалої сім’ї чи підприємства відбудова - дуже вартісна справа.

Саме тому в Сумах, не чекаючи, поки проєкт закону про відшкодування вартості пошкоджень, оприлюднений 26 березня, вступить у дію і запрацює, ще в кінці березня була створена комісія з визначення розміру шкоди власникам (користувачам, зберігачам, орендарям тощо) знищених та пошкоджених об’єктів нерухомого майна на території СМТГ внаслідок війни. Все це робиться для того, щоб у майбутньому з держбюджету можна було отримати відшкодування за рахунок російської федерації, а зараз люди могли б власним коштом робити ремонт, вставляти вікна, двері, т. ін., накопичувати чеки за придбані матеріали, виконану роботу, а потім подати все це як документи, які підтверджують витрати.

Подати заяву на відшкодування можна і через портал «Дія», але це важче, бо потрібно в певному форматі зробити фото, потім все це перекачати на флешку і передати в ЦНАП.

- Скільки заяв уже подано? - запитали ми в члена міської комісії, начальника правового управління міськради Олега Чайченка.

- За основу для роботи такої комісії ми взяли постанову Кабміна від 2015 р., яка регламентує обстеження пошкодженого житла в Луганській і Донецькій областях внаслідок АТО 2014-2015 рр. В комісію ввійшли 16 чоловік. На сьогодні ми вже склали біля 500 актів про пошкодження майна.

- Який механізм звернення?

- Будь-яка людина, власник, орендар, наймач, навіть сусід, якщо, наприклад, власники постраждалої квартири, будинку евакуювались, може подати заяву в міськраду, після чого наша комісія виходить на місце і описує пошкодження. Щоб юридично зафіксувати факт того, що пошкодження виникло не тому, що хтось каміння в вікно кинув, дуже «весело» гуляли весілля або по місту пронісся буревій, а вна-слідок військової агресії рф.

- Ви зафіксували, склали акт, але ж потрібна й оцінка пошкодженого майна?

- Так. Міський бюджет виділив 300 тис. грн на експертні послуги. Ми запросили експерта Бориса Сімененка, який запропонував найнижчу ціну за свою роботу. Він після того, як отримує від нас акт, виходить на місце, фотофіксує пошкодження і визначає ринкову вартість пошкодженого майна.

- Які були найбільш вартісні пошкодження і які найчастіше зустрічаються?

- Житло, не придатне до проживання. Таких об’єктів у нас біля 40. Із них повністю зруйнованих будинків - з десяток, усі інші - це ті, які знаходились поряд із вибухом. Вони теж непридатні для проживання, тому що в них сильно пошкоджені стіни, наприклад, є великий нахил несучої стіни, і приміщення простіше знести, ніж відбудувати. До речі, на Веретенівці непридатними для проживання визнані десять будинків і біля ста отримали пошкодження - вибуховою хвилею вибиті вікна, двері, зруйновані балконні рами і т. д. На Роменській є приватна теплиця, там перед 8 березня хвилею розбило скло, розмерзлася система теплопостачання, вна-слідок чого загинуло 2000 штук розсади огірків, 3000 тюльпанів и 3000 хризантем. Люди були вимушені все це викидати і починати спочатку...

- А збитки підприємців також фіксуєте?

- Наш бюджет передбачає експертизу тільки житла, але ми намагаємось допомогти підпри-ємцям і складаємо акти обстеження, а експертизу вони роблять за власні кошти.

- А ОСМД як?

- Якщо вони звертаються, то ми також робимо акт обстеження. Якщо це квартира, то можна претендувати на проведення експертизи, а якщо майно знаходиться в співвласності - сходова клітина, підвал, - то ні.

Ми проводили обстеження і для обленерго, закладів освіти - СумДУ, СНАУ, будівельного коледжу, інтернату для талановитих дітей - більше 30 закладів освіти, де в основному пошкоджені двері та вікна. До речі, цікава статистика: із усіх, хто звернувся, тільки двоє людей виявилися хитрунами, які під цю марку вирішили поміняти собі вікна. Також є два випадки, коли дві людини подали заяву, а потім відмовились від обстеження і відшкодування - у жінки з будинку на Білопільскому шляху винесло всю балконну раму, а там тільки скла - 11 кв. м! Але вона прийшла, написала заяву, що відкликає свої документи, сказала, нашій країні і так дуже тяжко, так що вона обійдеться і без цих грошей! І ще один чоловік також відмовився.

- Якщо брати суб’єкти господарювання, то хто найбільше постраждав?

- Серед сумських підприємств постраждав «Хімпром» - 21 березня, але не дуже. А от на базі відпочинку «Сонячна поляна» все потрібно відбудовувати. Виїжджали і в дитячий табір «Зоряний»: там впали шість бомб, одна - 500 кг, інші - по 250 кг, воронка там - що місячний кратер! Постраждали два 16-квартирних будинки. На трубному заводі через потрапляння снаряду збитків на десятки мільйонів доларів, оскільки було пошкоджено високовартісне обладнання.

- А тим, хто залишився без житла, міська влада надає матеріальну допомогу?

- Якщо житло визначене непридатним для проживання, люди можуть знімати житло і отримувати компенсацію за найм, для цього потрібно написати заяву в департаменті соцзахисту на вул. Харківській, 35. Але більшість сімей просто переїхали до родичів.

- Всі ці акти обстеження - це робота на майбутнє?

- Не зовсім. 11 травня було прийнято рішення виконавчого комітету №138, в якому є перелік будинків, які найбільше постраждали від вибухів - це десь біля 60, в основному приватні, але є й багатоквартирні. І вже зараз УКБ проводить роботи - як проєктні, так і будівельні.

Вікторія Ростоцька


п»ї
Читайте у цій рубриці

Дах тече після ремонту...

Читати статтюРЕМОНТ даху в багатоповерхових будинках - справа нелегка, бо в більшості випадків потребує дуже багато коштів, які обчислюються не одним десятком тисяч гривень. І дуже прикро, коли після ремонту, в який люди вкладають власні фінанси, проблема не вирі-шується і вода, як і раніше,... Читати статтю повністю

Як пройшов минулий тиждень на Сумщині?

7 червня - в ніч на 7 червня російський ворог обстріляв Середина-Буду. Обстріл почався близько 5-ї ранку, було сім пострілів з міномета 120 мм калібру з боку села зерново брянської області, за ними відкрили й артилерійський вогонь. Щонайменше шість будинків, господарча споруда та... Читати статтю повністю

Сумщина продовжує відновлюватися

НАСТАНЕ день, коли ми відбудуємо наші міста, селища і села, які так жорстоко понівечили російські окупанти. Відновлення Сумщини вже відбувається, незважаючи на під-ступні дії ворога на прикордонні. Нехай не так швидко і масштабно, адже по собі ро-сіяни лишили знищені дороги, житлові... Читати статтю повністю

Коли поїздка - квест на виживання

Як на Сумщині відновлювалося транспортне сполучення - на прикладі одного маршруту

ШЛЯХ від Сум до Пожні, а точніше - до підірваного мосту, що веде до Великої Писарівки, непростий. Але водій мікроавтобусу Дмитро Авраменко, що обслуговує рейс, долає ці 85 кілометрів попри всі ризики... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!