Ділова розмова

Пристрасті навколо тростянецького вокзалу

ПІСЛЯ деокупації Сумщини місцеві мешканці та влада взялися наводити лад на територіях, які зазнали руйнації під час війни. Зокрема в Тростянці до 24 серпня планують реконструювати залізничний вокзал.

Нагадаємо, що сам вокзал побудували в 1982 році за індивідуальним проєктом, його аналогів не існує. З боку міста вокзал нагадував українську хатинку. Загарбники зайняли Тростянець

2 березня, у районі залізничного вокзалу знаходився їхній командний пункт, звідси вони вели обстріли по Сумах та Охтирці. Будівля вокзалу була розбомблена. Майдан перед вокзалом - розритий, там окупанти зберігали свої боєприпаси...

Що ж запропонували фахівці в плані відновлення втраченої архітектурної родзинки? Наприклад, архітектурна студія TEN dsgn створила проєкт, який посів третє місце на конкурсі Re:Create UA щодо відбудови України. Архітектори дещо змінили фасад - додали вертикальні рейки, метал, урізноманітнили оздоблювальні матеріали. На покрівлі використали сучасний покрівельний матеріал та скло. Ландшафт навколо будівлі вокзалу наповнили зеленню та декоративним камінням.

Але містяни не дуже зацінили запропоновані варіанти - хоч TEN dsgn, хоч інші. Думки людей приблизно такі: «Железнодорожный вокзал - визитная карточа города. Когда закончится война, то, по возможности, необходимо восстановить здание вокзала в первоначальном виде, его проект - самый лучший. Нигде не видела вокзал такой архитектуры, он уникален», «Проєкти красиві, але не для нашого вокзалу, та і взагалі вони більше схожі на якісь за-міські кафе-готелі», «Найкращий по архітектурі вокзал був у Тростянці. Не треба нічого мудрувати, відновити первісний вигляд, бо це не тільки споруда, а візитівка міс-та», «Приміщення вокзалу було дуже гарне. Я багато їздила по Україні, але такого затишного, такого теплого, особливо зимою, не бачила ніде. І буде жаль, якщо химерними витівками зруйнують той затишок».

«Поверніть моє «Смородине»! Де яскраві кольори, де сходинки для візочків, де наше? Якийсь короб та й годі!» - обурена Світлана Сасина. А от Ліна Шелестюк вважає інакше: «А я б не прив’язувалась до Радянського Союзу, він наразі і так нас наздоганяє. Я вважаю, що нові проєкти виглядають більш сучасно. Досить дивитись у минуле і рівнятись на «старшого брата». У нас же «європейське містечко». Думаю, новий вигляд йому пасуватиме. І ще хотілось би додати, що форма будівлі все одно зберігається і ніхто не відмовляється від неї, тільки модернізується структура, щоб мати естетичний вигляд і йти в ногу з часом. Тому не думаю, що новий проєкт сильно образить почуття тих, хто схильний ностальгувати за минулим». А є й така думка: «Саме ці проєкти на часі? Ви серйозно? Може, пікапи, БПЛА чи БК важливіші? Нам вижити поки треба!»

До речі, навколо проєкту Тростянецького вокзалу точаться дебати й серед архітектурної спільноти. Ось такий пост Constructivism.Kharkiv опублікував голова Тростянецької громади Юрій Бова минулого тижня: «Архітектори! Схаменіться... Де ваші принципи? Цей випадок змусив нас вийти з харківського контексту. Бо знову на арені все той же Re:Create UA, проєкт, який займається профанацією архітектури. Це Тростянець-Смородине - залізнична станція. Як ви знаєте, ці частини Сумської області зазнали великих руйнувань. Проте ця будівля знаходиться у досить пристойному стані. Два проєкти, які брали участь у «конкурсі», - студії TEN dsgn (посів третє місце на конкурсі) та проєкт від грузинських архітекторів, на який теж без сліз не подивишся. А чого ми теж так вчепилися в цю будівлю?

Вікіпедія: «1982 року споруджений новий вокзально-станцій-ний комплекс завдяки виділеним коштам керівництва Південної за-лізниці. Під час будівництва велику допомогу надали промислові підприємства міста. Вокзал побудований за індивідуальним проєк-том, аналогів якому на залізницях СРСР не існувало. Даний проєкт був нагороджений державною премією СРСР». Ця будівля належить до модернізму другої хвилі, який наше суспільство тільки починає розуміти як свою архітектурну спадщину.

Його дійсно можна назвати унікальним, бо це не просто модернізм. Цю будівлю можна смі-ливо назвати українським модер-нізмом. Придивіться уважно до оздоблення вікон, до оригінальних кольорів! Звісно, його було перефарбовано у кращих тради-ціях у жовтий. Але це будівля, яких більше не існує. Не типова будівля. А що нам пропонують нові проєкти? Стандартизацію та уніфікацію! Дуже просимо «Укрзалізницю» не піддаватися на таку профанацію та повернути будівлі історичні кольори, відтворити всі перетини на вікнах та максимально наблизити до ори-гінального стану. Тростянецька громадо, на вашій території знаходиться маленька архітектурна перлинка, не втратьте її!»

Остаточного рішення щодо концепції реконструкції ще немає. Але ми сподіваємося, що влада дослухається до думки фахівців і громади.


п»ї
Читайте у цій рубриці

Обласна лікарня отримала головний інструмент для анестезіологів

СУМСЬКІЙ облас-ній лікарні передали сучасну наркозно-дихальну станцію. Цей мобільний багатофункціональний апарат є основним ін-струментом анестезіолога.

Станція дозволяє не тільки подавати анестетик під час операції, а й моніторити показники життєдіяльності пацієнта, проводити штучну... Читати статтю повністю

На цьому тижні в Сумах видають продуктові набори від держави сумчанам від 75 років

ПРОТЯГОМ робочого тижня, з 13 по 17 червня (включно), в Сумах продуктові набори від держави видають сумчанам віком від 75 років (включаючи тих, котрі народилися в 1947 році), місце проживання яких зареєстровано в межах Сумської міської тергромади.

Отримати таку допомогу можна в... Читати статтю повністю

Підприємцям-волонтерам буде компенсація

НА Сумщині багато підприємців, які в умовах війни не згорнули свою діяльність, біль-ше того - почали допомагати іншим, волонтерити. Таких людей треба підтримувати, вирі-шили в Сумській військовій адміністрації.

І розробили дієві інструменти, які допоможуть малому та мік-робізнесу... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!