Ділова розмова

Стратегія розвитку Сумщини на три роки: в каталозі проєктних ідей - 47 ініціатив приблизно на 85 млрд грн!

МИНУЛОГО тижня в Сумах презентували Стратегію відновлення та розвитку економіки Сумської області на найближчі три роки. Фахівці працювали над цим важливим документом протягом двох місяців. Він охоплює побажання та пропозиції мешканців і керівників громад, військових, представників бізнесу, аграрного сектору, промисловості.

Про результати цієї роботи розповіли керівник Сумської військової адміністрації Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ та його перший заступник Тарас САВЧЕНКО.

«Про що це? - логічне запитання від людей, які вперше чують про Стратегію. Відповім: про наше з вами життя - у кожному рядку, адже всі вони прописані заради мешканців Сумщини. Але й реалізовані можуть бути тільки спільно, - пояснив очільник області. - Стратегія - це документ, по якому живе і розвивається регіон: наше бачення перспектив, які проєкти ми будемо реалізовувати, на що будемо звертати увагу. Звичайно, через війну втрачено багато можливостей, але це одночасно відкриває й додаткові перспективи. Наразі весь бізнес перелаштовується, і нам важливо знайти своє місце в нових реаліях. Минула Стратегія, розрахована на сім років, перестала бути актуальною. Нам був по-трібен новий документ. До того ж прогнозувати щось на довгий проміжок часу зараз досить важко, адже ситуація нестабільна. Тому вирішили розробити стратегію на три роки - щоб це було швидко, конкретно й реалістично. У пріоритеті - стабільна робота підприємств області, сфери послуг, реалізація продукції, збереження робочих місць та від-новлення економіки. Адже буде робота - будуть податки й кошти на освіту, медицину, підтримку обороноздатності області. Чим більше ми будемо заробляти коштів, тим більша буде можливість наблизити перемогу».

Стратегія розглядає три сценарії відновлення та розвитку Сумщини: оптимістичний, реалістичний та песимістичний. За яким саме сценарієм буде розвиватися ситуація, залежить від того, як довго триватимуть бойові дії в країні. «Якщо дуже просто, то ми прописали варіанти, як буде жити і працювати Сумщина, коли війна закінчиться до кінця року, через рік або ж буде затяжною», - кажуть посадовці.

Доведеться суттєво перелаштовуватися

При цьому, яким би не був сценарій, географічне положення нашого регіону - досить складне. Ми маємо найдовший кордон із країною-агресором - майже 600 км, приблизно 25% всього кордону з росією сконцентровано саме в нашій області. І на довгі роки це буде глуха стіна в прямому й переносному сенсі. Крім того, відстань з точки зору ключових логістичних коридорів від нас до Польщі, Угорщини і Словаччини - біля 1000 км, до південних портів, які ще не доступні, - приблизно 800 км. Враховуючи цю логістику і те, що наш кордон буде повністю закритий для будь-якого руху товарів, робіт, послуг, вся економічна активність області буде здійснюватися через захід чи південь. Тобто Сумщина в перспективі як регіон не може дозволити собі завозити пальне, енергоресурси, сировину, необ-хідну для виробництва, і потім вивозити через усю країну низькотехнологічні продукти, які мають великий об’єм чи вагу. У такому разі будь-які області будуть більш конкурентоспроможними у порівнянні з нашою.

Тому ключова мета влади - забезпечити енергонезалеж-ність регіону, шукати та впроваджувати проєкти по альтернативній енергетиці з різних джерел, щоб не везти цей дорогий ресурс через усю Україну. Друге - нам потрібна переробка й високотехнологічна продукція на експорт. В ідеалі це мали б бути послуги, які взагалі не мають фізичної ваги, а просто передаються електронними каналами, комуні-каціями.

Ми - не буфер, в нас є перспектива!

Документ розрахований на три цільові аудиторії. Перша - активна частина громадян Сумщини, які мислять суспіль-ними інтересами, прагнуть реалізувати ті чи інші проєкти. «На нашу думку, нам всім потрібно повірити в певні пріоритети й цілі, зрозуміти, за допомогою яких інструментів можна їх досягти. І тоді стратегія матиме перспективу бути реалізованою», - вважає Тарас Савченко.

Друга частина цільової аудиторії - центральні органи влади. Керівництво області має на меті довести, що Сумщина не може бути просто прикордонною територією і буфером між агресором та стабільними, захищеними регіонами Центральної і Західної України. «Ми вважаємо, Сумщина має свої ресурси, потенціал, безпекові можливості, щоб саме тут організовувати життєдіяльність громад і говорити про перспективи розвитку - щоб сюди поверталися молоді люди з родинами. І ми будемо доносити це до уряду: які необхідні ресурси, підтримка, щоб Сумщина знайшла себе в нових геополітичних і військових обставинах», - каже посадовець.

Третя цільова аудиторія - це іноземні партнери, інвестори. Документ буде перекладено кількома іноземними мовами. Основне послання області для іноземців: в нас є конкретні цілі, пріоритети, бачення, ми в нього віримо, і нам потрібні саме такі ресурси. До речі, не обов’язково фінансові - можливо, це будуть технології, обладнання, навчання та ін. Спектр допомоги може бути широкий. Але обласна влада хоче говорити з іноземними партнерами на рівних: нам ресурси необхідні для досягнення чітких і зрозумілих цілей.

Три рівні системи моніторингу

Будь-які ідеї, якщо не бачити систему їх реалізації, залишаться просто ідеями. Тому в Стратегії, за словами Тараса Савченка, міститься трирівнева система її моніторингу й реалізації. Загальна координація проєктної роботи буде покладена на Раду з відновлення та розвитку економіки Сумської області, яка поєднує представників науки, громадськості, бізнесу та влади. Саме на ній півтора місяця обговорювали всі ключові позиції Стратегії. Рада матиме повноваження раз на квартал заслуховувати виконавців проєктів щодо досягнутого прогресу і необхідності змін Стратегії. Автори документа розуміють, що Стратегія буде уточнюватись - у залежності від розвитку подій.

Другий рівень моніторингу - за Агенцією регіонального розвитку. Через цю структуру влада буде намагатися донести до представників громад області Стратегію, допомогти з проєк-тним менеджментом. Агенція координуватиме процес реалізації проєктів, спрямованих на відновлення й розвиток Сумщини.

І третій рівень - це безпосередньо проєктні групи, які будуть створюватись у громадському, бізнес-середовищі. І саме ці групи будуть готувати конкретні проєкти з ТЕО, коштами, відстоюватимуть і реалізуватимуть їх.

Каталог проєктних ідей

«Ми не можемо займатися тільки поточними речами й гасінням пожеж, нам потрібно мати вектор розвитку і вірити в нього», - впевнений Тарас Савченко. Тому новий документ містить, крім концентрації певних ідей, ще й каталог різноманітних проєктів. На даний момент їх 47 приблизно на 85 млрд грн.

Найперше, чому приділяється і буде приділятися увага, - це безпека: укріплення кордонів, підтримка військових, енергетична незалежність та ін. Тому найбільше коштів, а саме 41 млрд пропонується залучити на напрям «Безпековий регіон». Наразі заплановано облаштування 563,8 км кордону, будівництво 20 військових містечок для прикордонних застав, артилерії та підрозділів ППО, а також будівництво споруд цивільного захисту. Крім того, на меті і впровадження 20 тис. систем відеонагляду.

Другий аспект - розвиток економіки: промисловий комплекс, аграрний сектор і економічні інновації. І, звичайно, найцінніше - «Людський потенціал».

Проєкти за напрямом «Промисловий комплекс», наприклад, націлені на підвищення конкурентоспроможності промислової продукції, реалізацію державної політики у сфері енергозбереження - а це будівництво трьох електростанцій на основі відновлювальних джерел енергії (для забезпечення не менше 85% потреб регіону в електроенергії) та ін. Всього за цим напрямом може бути залучено 18 млрд грн.

Напрям «Економічні інновації» (приблизно 13 млрд грн) передбачає впровадження не менш ніж у п’яти найбільших містах області інноваційних технологій на засадах концепції розумного міста (Smart City). Також обласна влада має намір відстояти для деокупованих територій зменшення податкового навантаження, створення вільної економічної зони з рядом вагомих пільг для підприємств, що розташовані на прикордонні.

До речі, Стратегія, хоча тільки презентована, вже працює. Перші кроки на шляху відновлення економічного потенціалу області зроблені: на Сумщині успішно проведена посівна кампанія, від-новлюється робота підприємств, триває відновлення зруйнованих ворогом об’єктів критичної ін-фраструктури. «Сумщина - це північний форпост України з унікальними можливостями для розвитку», - впевнений Дмитро Живицький і має намір разом із командою однодумців довести це на ділі.


п»ї
Читайте у цій рубриці

Сумщина: інструменти відновлення

СОТНІ житлових будинків, підприємств, доріг на Сумщині були зруйновані та понівечені росіянами. Із 51 громади області постраждали 25.

На 5 липня в області пошкоджено 2215 об’єктів, більше половини з них (1450) - приватний сектор, житлові будинки і майже 200 - багатоквартирні, 600... Читати статтю повністюНовини
Реклама
Новини
Новини
Будь в курсі!