Про що говорять

Кажан оселився у взутті, що сохло на балконі

У Сумах чоловік та 14-річний підліток постраждали від укусів рукокрилих

ЦЕ явище зустрічається нечасто і, як правило, лише в сезон міграції рукокрилих, коли вони починають шукати місце для зимівлі, зазначають фахівці. Тому в Сумах уже традиційно на серпеньвересень припадають випадки, коли кажани кусають людей. Не став виключенням і цей рік...

Намагався відігнати...

Упродовж останнього тижня до Сумської центральної міської лікарні звернулись двоє постраждалих. Про це повідомила Наталія Галушко - завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) і профілактики інфекційних хвороб Сумського обласного центру контролю та профілактики.

Так, 7 вересня місцевий мешканець, який вирішив піти на тренування, несподівано отримав укус. Як з’ясувалося, «гість» оселився у його взутті, що сушилося на балконі. Чоловік помітив кажана лише тоді, коли почав взуватися. Внаслідок укусу він отримав інфіковану рану лівої кисті. Потерпілий одразу звернувся за медичною допомогою - і йому призначили курс антирабічних щеплень.

Другий випадок стався за кілька днів - 10 вересня. Цього разу від укусу кажана постраждав підліток. З його слів, зграя кажанів залетіла на балкон житлового будинку та почала гучно белькотіти. Хлопець почув гомін та намагався відігнати їх руками. Як результат - один із кажанів укусив дитину за кисть. Наразі 14-річний юнак теж отримує курс антирабічного лікування амбулаторно.

Чим небезпечна зустріч?

«Кажани здебільшого є безсимптомними переносниками вірусу сказу, - зазначає Наталія Галушко. - Зараз триває сезон міграції цих рукокрилих. Проте кажан не вкусить людину просто так. Це може бути реакцією на потенційну небезпеку. Значно більша вірогідність заразитися сказом від вуличних котів та собак. За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання людини від сказу джерелом збудника є собаки».

Однак небезпечний укус тварини може призвести до смерті! Нагадуємо, що у випадку контакту з кажанами слід негайно звернутися до лікарятравматолога або хірурга для обробки місця контакту та вирішення питання про антирабічне лікування. Препарати для попередження захворювання в закладах охорони здоров’я є. До кінця вересня Сумщина отримає ще понад 543 дози вакцини.

Не п"ють кров і не кидаються на біле!

Кажани - нічні рукокрилі тварини, які їдять комах. Вони відчувають біль, мають свідомість і хорошу пам’ять - тому повертаються в ті місця, де живуть. Кажани не гризуть людські запаси, не заплутуються у волоссі, не кидаються на біле та не п’ють кров (лише три види в Південній Америці дійсно є «вампірами» і харчуються кров’ю свійських тварин).

Єдиною потенційною небезпекою є сказ. Рукокрилі не передають хвороб повітрянокрапельним шляхом - від них можна заразитися сказом тільки через укус. Любов до людських домівок у тварин проявляється ближче до осені. Це пов’язано з тим, що у кажанів із середини серпня і до жовтня триває осіння міграція. У цей час вони повертаються з лісів до міст, щоб знайти собі місце на зимівлю.

Це один із потенційно небезпечних періодів - тварини втрапляють в пастки: незачинені кватирки в будівлях, відчинені вікна, щілини, через які можна потрапити до приміщення.

Що робити, якщо до вас залетів кажан?

Зазвичай кажани набиваються в щілини в оселях, щоб поспати, і людям ніяк не шкодять. Однак тварина може залетіти в квартиру чи будинок. Що робити в таких випадках?

- Поперше, не панікуйте. Зачиніть двері в інші кімнати, щоб кажан не літав по всьому житлу та не травмувався.

- Якщо вдома є домашні тварини - зачиніть двері, щоб вони не лякались самі й не лякали рукокрилого.

- Сконтактуйтеся з Українським центром реабілітації рукокрилих за номером +38 066 305-98-95 (м. Харків). Вам нададуть консультацію. Фахівці Центру самі виїжджають на виклики (та до нас далеко), а в більшості інших міст у них є волонтери, які зможуть передати кажанів в інше місто.

- Не беріть кажанів голіруч - вони захищаються, коли налякані, і можуть боляче вкусити! Вдягніть цупкі рукавички - або шкіряні, або дві пари будівельних.

- Візьміть кажана так, щоб його крила були притиснуті до тіла. Великий палець можна зафіксувати під підборіддям, щоб кажан не зміг вас вкусити.

- Напоїть кажана водою з піпетки, шприца або ложечки.

- Знайдіть коробку, щоб покласти туди тварину. У коробці зробіть кілька отворів для повітря, а на дно покладіть злегка зволожене ганчір’я, щоб вона могла трішки охолонути. Із ганчірок не мають стирчати нитки, бо кажани можуть заплутатись в них. Покладіть у коробку кажана та надійно її запакуйте. Просто прикритої коробки недостатньо - він може вилізти.

- Якщо кажан не просто залетів до вас, а застряг у віконній рамі, - рахунок йде на хвилини. Потрібно діяти дуже оперативно. Чим довше він буде перебувати в пастці, тим більше кажанів до нього прилетить. Тому варто звільнити тварину якнайшвидше, щоб вона не задихнулась і не покликала «підмогу». Інакше до вас прилетять інші родичі! Тому краще на вікна ставити москітні сітки, які врятують від таких ситуацій.

- Якщо з кажаном все нормально, ввечері (ближче до ночі, коли вже темно) його можна випустити. Це стосується тільки літа. Треба вийти на відкриту місцевість, відкрити коробку і з піднятої руки це зробити. Випускати кажанів взимку категорично не можна!

- Після кажанів приміщення не потребує спеціальної дезінфекції - достатньо просто помити поверхні з миючими засобами.

Чи треба годувати кажанів?

Найкращий варіант - не годувати кажана і передавати зоозахисникам якнайшвидше. Але якщо кажан на якийсь час залишається у вас - доведеться годувати. Приміром - личинками жуків борошняного хрущака і зоофобаса, яких можна знайти в деяких зоомагазинах. Також можна давати тропічних тарганів (розрізаючи) і бананових цвіркунів. На опариші та мотилі вони не набирають жир, тому годування не має сенсу.

Перед годуванням кажана необхідно 10-15 хвилин «погріти», можна в руках (в рукавичках!) або біля батареї. Їжу слід давати з пінцета. Можна тримати тварину в руці або прикрити її зверху рукою, не притискаючи до поверхні.

Чому не можна вбивати кажанів?

Поперше, всі види кажанів України занесені до Червоної книги. Їхня популяція в Україні дуже вразлива, особливо під час війни.

За вбивство або пошкодження оселищ кажанів передбачена кримінальна відповідальність - арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3 років (ч. 1 ст. 299). Якщо загинуло два та більше кажанів - за ч. 3 цієї ж статті кривднику тварин загрожує від 5 до 8 років ув’язнення.

Подруге, кажани дуже важливі в екосистемі, тому що вони регулюють чисельність комах і полюють на шкідників.

Завдяки кажанам фермери й агробізнеси суттєво економлять на обробці полів, а люди мають можливість збирати врожай і смакувати плодами фруктових дерев.

Ірина Чирченко


Приєднуйтесь до нас у соцмережах та оперативно отримуйте найважливіші новини:

💙Telegram

💛Facebook

п»ї
Читайте у цій рубриці

Чотири старостати Сумської МТГ - без статусу

Керівництво громади пропонує віднести їх до територій можливих бойових дій

СЕКРЕТАР міської ради Артем Кобзар спрямував до Сумської обласної військової адміністрації листа з пропозицією включити Стецьківський, Битицький, Піщанський і Великочернеччинський старостинські округи... Читати статтю повністю





Будь в курсі!

Туфлі на низькому каблуку: елегантність, яку зручно носити щодня

Не кожна пара туфель має вимагати особливої нагоди. Іноді найцінніше взуття в гардеробі - це саме те, яке виглядає акуратно, додає образу жіночності, але не змушує рахувати кроки до кінця дня. Туфлі на низькому каблуку добре підходять для міста...


UPG продовжує розширювати мережу: чергова АЗС розпочала роботу на Сумщині

Мережа АЗС UPG надалі розвиває автозаправну інфраструктуру Сумщини, інвестуючи у її відновлення. Компанія відкрила ще одну АЗС в місті. Нова станція вже працює за адресою: м. Суми, просп. Лушпи 6/2 Станція пройшла технічну підготовку перед запуском: очищення резервуарів, оновлення обладнання та перевірку точності наливу...


Наші читачі дуже часто запитують, де саме, в яких торгових точках можна знайти тижневик «Ваш шанс»? Щиро раді зацікавленістю у виданні і надаємо вичерпний перелік місць, де реалізують газету.






Ukr.net – новини провідних компаній