Усе найважливіше - у вересні
Свята, пам’ятні дати та народні традиції в календарі першого осіннього місяця
![]() |
|
ВЕРЕСЕНЬ в Україні завжди особливий. Діти повертаються до шко-ли, у садах достигають фрукти, на городах збирають останній урожай, а календар нагадує про людей найрізноманітніших професій - від військових і рятувальників до фармацевтів, машинобудівників та бібліотекарів. А ще вересень має свої пам’ятні дати та народні традиції.
1 ВЕРЕСНЯ - День знань
Перший місяць осені традиційно починається з Дня знань. Цьогоріч 1 вересня припадає на вівторок. Для першокласників це початок нового етапу, для старшокласників - ще один крок до дорослого життя. А для батьків - повернення до домашніх завдань, шкільних чатів і запитань на кшталт: «А ти точно поклав зошит у рюкзак?»
![]() |
|
День знань не є державним святом, але давно став не-від’ємною частиною українського календаря. Для когось цей навчальний рік розпочнеться за шкільною партою, а для когось - перед екраном комп’ютера чи планшета. В умовах війни українська школа навчилася працювати по-різному: очно, дистанційно та в змішаному форматі. Та все ж 1 ве-ресня залишається особливим днем. Бо це завжди трохи про нові зошити й підручники, про хвилювання, а найбільше - про нові знання та плани на май-бутнє.
6 ВЕРЕСНЯ - День підприємця
Припадає на 6 вересня, пер-шу неділю місяця. Це свято лю-дей, які створюють власну справу. Підприємець - не обо-в’язково власник великої компанії. Це може бути людина, яка має невелику майстерню, магазин, кав’ярню, фермерсь-ке господарство, перукарню чи надає послуги.
В умовах війни бізнес Сум-щини працює в непростих умовах, але водночас саме підприємці підтримують економіку громад, створюють робочі міс-ця та сплачують податки.
7 ВЕРЕСНЯ - День воєнної розвідки України
Це офіційне свято встановлене Указом президента Укра-їни № 629/2022. Відзначають його щороку 7 вересня. Су-часна військова розвідка вже давно не лише спостереження за противником. Це робота з інформацією, безпілотними системами, технічними засобами, аналізом даних і, звичайно, людей, які працюють безпосередньо в небезпечних районах.
Розвідник може залишатися непомітним для більшості лю-дей, але результат його роботи часто впливає на рішення ко-мандирів і перебіг бойових дій.
8 ВЕРЕСНЯ - Різдво Пре-святої Богородиці
У церковному календарі 8 вересня - Різдво Пресвятої Богородиці, або Перша Пре-чиста. У народній традиції це свято пов’язували з початком осіннього періоду.
До цього часу основні польові роботи вже поступово завершувалися, а господарі більше уваги приділяли підготовці до холодів.
![]() |
|
Вересень узагалі був для українського селянина своєрідною межею: літо закінчувалося, і треба було подбати про те, щоб родина мала достатньо запасів на зиму.
12 ВЕРЕСНЯ - День військ радіоелектронної боротьби, День фізкультури і спорту, День українського кіно
Цього дня, у суботу, в Ук-раїні відзначатимуть одразу кілька дат. По-перше - День військ радіоелектронної бо-ротьби. Це нове для українського календаря професійне свято, встановлене у 2025 році. Його відзначають щороку 12 вересня. Для сучасної війни цей напрям надзвичайно важливий, адже значна частина техніки та озброєння залежить від зв’язку, навігації та роботи електронних систем.
День фізичної культури і спорту припадає на другу суботу вересня. Це свято не лише професійних спортсменів. Во-но стосується тренерів, учителів фізкультури, працівників спортивних шкіл і всіх, хто займається спортом для здоров’я та задоволення. Для когось це футбольне поле, для когось - зал, бігова доріжка, велосипед або ранкова зарядка.
День українського кіно - вітчизняний кінематограф має свою історію від німого кінематографа та Олександра Дов-женка до сучасних режисерів і документалістів. Останні роки дали українському кіно ще одну важливу тему - життя кра-їни під час війни. Докумен-тальні стрічки допомагають зберігати події, які згодом стануть частиною історії.
14 ВЕРЕСНЯ - День танкових військ
![]() |
|
Танк - це не лише броня та гармата. За кожною бойовою машиною стоїть екіпаж, а за його роботою - механіки, ре-монтники, командири, водії евакуаційної техніки та інші фахівці. Сучасна війна значно змінила умови роботи танкістів. Безпілотники, засоби РЕБ і високоточна зброя вимагають від екіпажів постійно вдосконалювати навички, змінювати тактику та швидко реагувати на ситуацію. День танкових військ - нагода відзначити професіоналізм усіх, хто служить у танкових підрозділах!
17 ВЕРЕСНЯ - День рятівника і День усиновлення
День рятівника присвячений працівникам системи цивільного захисту. Рятувальники працюють там, де інші люди намагаються якомога швидше опинитися подалі від небезпеки. Пожежі, ДТП, зруйновані буд-инки, наслідки обстрілів, ава-рії - у таких ситуаціях вони першими приходять на допомогу.
Цього ж дня відзначається День усиновлення. Дату перенесли на 17 вересня у 2023 ро-ці. Вона нагадує про дітей, які потребують родини, і дорослих, які готові відкрити для них свій дім.
21 ВЕРЕСНЯ - Міжнарод-ний день миру
Ця дата добре відома в усьому світі. В Україні слово «мир» за останні роки набуло дуже конкретного значення. Це не лише відсутність бойових дій, а можливість нормально працювати, навчатися, планувати майбутнє, зустрічатися з рідними, не прокидатися від вибухів і не перевіряти щоранку повідомлення про обстріли.
![]() |
|
Саме тому День миру сьогодні сприймається українцями особливо.
23 ВЕРЕСНЯ - День осіннього рівнодення
В цьому році осіннє рівнодення настає 23 вересня о 03:04 за київським часом. У цей момент центр Сонця перетинає небесний екватор, а на всій Землі тривалість дня та ночі стає майже однаковою, після чого в Північній півкулі починається астрономічна осінь і ніч стає довшою за день.
29 ВЕРЕСНЯ - День па-м’яті жертв Бабиного Яру
Одна з найтрагічніших дат вересня. У цей день в Україні вшановують пам’ять жертв масових розстрілів у Бабиному Яру в Києві під час нацистської окупації.
![]() |
|
29-30 вересня 1941 року там було вбито понад 33 тисячі ки-ївських євреїв. У наступні роки Бабин Яр став місцем масових розстрілів та поховання інших жертв нацистських злочинів - військовополонених, ромів, па-цієнтів психіатричної лікарні, українських націоналістів та інших цивільних.
Бабин Яр - один із найвідоміших символів масових злочинів нацистського режиму та трагедії Голокосту. Ця дата нагадує не лише про масштаби трагедії, а й про конкретних людей. Саме тому пам’ять про Бабин Яр залишається важливою частиною історії України.
30 ВЕРЕСНЯ - Всеукра-їнський день бібліотек
У час смартфонів та електронних книжок може здатися, що бібліотека втратила колишнє значення. Але варто туди зайти, щоб зрозуміти: книжки нікуди не поділися. Тут можна знайти старе видання, якого вже немає у продажу, підготуватися до уроку чи університету, провести зустріч, виставку або просто почитати. Для невеликих міст і сіл бібліотека часто є ще й важливим культурним простором.
![]() |
|
Приєднуйтесь до нас у соцмережах та оперативно отримуйте найважливіші новини:
Туфлі на низькому каблуку: елегантність, яку зручно носити щодня
Не кожна пара туфель має вимагати особливої нагоди. Іноді найцінніше взуття в гардеробі - це саме те, яке виглядає акуратно, додає образу жіночності, але не змушує рахувати кроки до кінця дня. Туфлі на низькому каблуку добре підходять для міста...
UPG продовжує розширювати мережу: чергова АЗС розпочала роботу на Сумщині
Мережа АЗС UPG надалі розвиває автозаправну інфраструктуру Сумщини, інвестуючи у її відновлення. Компанія відкрила ще одну АЗС в місті. Нова станція вже працює за адресою: м. Суми, просп. Лушпи 6/2 Станція пройшла технічну підготовку перед запуском: очищення резервуарів, оновлення обладнання та перевірку точності наливу...
Наші читачі дуже часто запитують, де саме, в яких торгових точках можна знайти тижневик «Ваш шанс»? Щиро раді зацікавленістю у виданні і надаємо вичерпний перелік місць, де реалізують газету.











