Постать

Як українка стала всесвітньо відомою джинґлдівою

Та за що американська компанія "Форд" кожного року дарувала Квітці Цісик новий автомобіль

У КВІТНІ народилася талановита українська співачка Квітка Цісик. Відома всьому світові українка мала рідкісний тембр - колоратурне сопрано. В Америці її голос лунав у кожному домі. Ця незвичайна жінка підкорила співочим талантом і свою історичну батьківщину...

Повне ім’я співачки - Квітослава Орися. Рідні і близькі її називали Квіткою. А популярність у США вона здобула під артистичним псевдонімом Кейсі (К.С.) - поєднання перших літер імені та прізвища - Kvitka Cisyk.

Народилася вона 4 квітня 1953 року в ньюйоркському районі Квінз, у сім’ї Іванни та Володимира Цісиків - післявоєнних емігрантів із заходу України. Батьки Квітки Цісик познайомилися під час Другої світової, а 18 липня 1944 року в лемківській Криниці побралися. Батько до війни закінчив Львівську консерваторію, навчався музики в Празі й Мюнхені, у 1942-1944 роках в оркестрі Львівської опери Володимир Цісик служив головним концертмейстером, а також був першою скрипкою.

З театралами молодята подалися до Данцига, де пережили бомбардування, кілька місяців родина поневірялась і переховувалась від німецьких військ, що відступали, аж поки в 1944 році не потрапила до табору переміщених осіб у німецькому Байройті. 1949 року родина виїхала до США, де Володимир у 1952-му став співорганізатором і викладачем в Українському музичному інституті в НьюЙорку, а Іванна влаштувалася до банку.

Музика - з дитинства

Батько змалечку навчав доньок грати на скрипці та фортепіано. Так Квітка пізнала скрипку в чотири роки. Її сестра Марія Цісик стала відомою піаністкою, була директоркою Консерваторії СанФранциско, вела майстеркласи в Карнеґіхолі.

Квітка ж, крім гри на скрипці в акомпануванні сестрі Марії, опановувала сценічне мистецтво в балетній школі відомої балерини Роми ПриймиБогачевської (головна роль у балетіказці «Попелюшка», 1967 рік; балетна сцена опери «Анна Ярославна» в Карнеґіхолі, 1969 рік), співала в хорі, займалася вокалом. До речі, у хорі Квітка часто співала з малим Майклом Джексоном.

У 1967 році дівчина організувала з дівчатпластунок 30-го куреня імені Софії Галечко в НьюЙорку співочий гурт «Соловейки». Але головне для неї в ті часи було навчання - Вища школа музики і мистецтва в НьюЙорку, далі Гарперколедж, також вона виграла стипендію SUNY на стажування в Гентській консерваторії за ролі в студентських оперних постановках. У Генті вона студіювала оперний спів поруч із зірками ньюйоркської Метрополітенопера, співала в оперній постановці «Ріголетто» Верді та записала кілька власних пісень.

«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила в музичну консерваторію в НьюЙорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це - такий «студіосингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», - розповідала співачка.

Цісик мала колоратурне сопрано та завдяки великому діапазону з легкістю експериментувала зі стилями - від джазу до класики, володіла технікою, поширеною у карпатських селах - «білим голосом», а неймовірний вокальний тембр додавав привабливості її співу.

І, мабуть, вона змогла би стати відомою оперною співачкою, але

7 лютого 1971 року, коли на сцені батько Володимир Цісик акомпанував молодшій дочці, 17-літній Квітославі, - із ним стався інсульт.

Робота і ще раз робота...

Тепер треба було заробляти на життя, і дівчина, аби закінчити НьюЙоркську консерваторію, три роки працювала, самостійно заробляючи на оплату навчання.

Вона виступала в клубах НьюЙорка та не втомлювалась роздавати свої записи продюсерам і рекламним агенціям для прослуховування.

Співачка була на беквокалі у Вітні Г’юстон та Майкла Джексона. Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки - Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек.

Працювала над записом саундтреків до художніх фільмів та брала в них участь акторкою: «Ти осяюєш моє життя» Джозефа Брукса (1977 рік) - де виконала всі пісні головної героїні. Фільм відзначений «Оскаром» та «Золотим глобусом» за найкращу пісню. Цісик також зіграла в епізодичній ролі дружки нареченої - головної героїні фільму. Але її ім’я вирізали з фінальних титрів, а на кінопремії пісню виконала й отримала нагороду інша співачка - Деббі Бун...

За словами чоловіка Цісик, батько Бун товаришував із режисером і хотів просунути доньку кар’єрними сходинками. Сам же режисер був небайдужий до Квітки, але та не відповіла йому взаємністю.

Рекламний мотив на мільйони

Крім цієї картини, були й інші... Але справжній успіх прийшов до неї у середині 1970-х років - Квітка Цісик увірвалася у світ реклами на телебаченні та радіо.

За допомогою її витонченого вокалу свій імідж створювали корпорації ABC, NBC, CBS, BurgerKing, McDonald’s, American Airlines та Delta AirLines, CocaCola, PepsiCola та інші. З початку 1980-х Цісик стала однією з найдорожчих і найпопулярніших виконавиць джинґлів у США - рекламних мотивів для радіо та телебачення. 1981 року вона записала для компанії Ford Motor рекламну пісню «Have You Driven a Ford Lately?». Відтоді й аж до смерті залишалася єдиним голосом цієї автомобільної компанії й кожного року отримувала від неї нове авто. В 1987 році в Ford підрахували, що загальна кількість прослуховувань рекламної продукції Цісик склала понад 20 мільярдів слухачів - майже в чотири рази більше, ніж населення Землі на той час. Це світовий рекорд для корпоративного соліста!

Квітка також виконувала джинґли для Chevrolet, Cadillac, Toyota. В одній із небагатьох статей про Кейсі Цісик журналіст навів, за словами виконавиці, типовий день затребуваної вокалістки:

- Типовий день? Ось, наприклад: перший запис призначено на 9:00 - ми записуватимемо спот авіакомпанії TransWorld Airlines. Далі, згідно з робочим записничком: CocaCola - 11:00, Hartz Mountain - 13:00, Eastern Airlines - 14:00, Datsun - 15:00, L’Eggs - 17:00, McDonald’s - 18:00.

- А потім - що?

- Потім? Нашвидкуруч вечеря у колі родини і... власна студійна се

сія - від 20:30 вечора до третьої ранку.

Її чоловік якось сказав, що він кожного дня спостерігав, як вона кожного дня працювала як «важкоатлет»...

А що для душі?

А для неї Квітка народжує два альбоми українських пісень: «Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий. А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось... То є сумно, але ми не мали жодної платівки на професійному рівні. Бо дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, а й для всіх українців. Бо я не могла, не мала змоги щось зробити для нашого суспільства, тільки це. То був би такий дарунок. І я мріяла, що в Україні мене почують». Працюючи у ньюйоркській студії ночами (так дешевше!), вклавши $200 тис. особистих заощаджень у відверто некомерційні проєкти, співачка назавжди записала себе золотими буквами в історію української пісні.

Квітка Цісик створила два україномовних альбоми - «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» - у 1989-му.

«Kvitka - Songs of Ukraine», 1980, «Володимирові Цісику, скрипалевівіртуозу, моєму незабутньому батькові присвячую цю збірку пісень», - написано на обгортці диску.

Це стало справжньою сімейною справою: акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія (на той час - директорка консерваторії), а правильну українську вимову ставила мама.

Перший чоловік Квітки Цісик, композитор і трубач Джек Кортнер заранжував матеріал та під час запису особисто ставав за диригентський пульт. Співачка пригадувала:

- Раніше Джек нічого не чув не те що про українську музику, а навіть... про Україну. Це нічого. Тепер він знає про неї дуже багато. До кожного твору він як продюсер ставився відповідально: щоб не змінити автентичний оригінал, не замериканізувати, а зберегти неповторний український мелос. Усі пісні чоловікові я спеціально перекладала англійською - він дуже хотів усе зрозуміти, проникнутися змістом.

Аби записати якісний альбом українських пісень, Квітка збирає найкращих студійних інструменталістів НьюЙорка. Продюсував диски другий чоловік співачки, власник компанії Clinton Recording Studio Ед Ракович (Edward J. Rakowicz). Відомий у НьюЙорку звукорежисер, він працював із Даяною Росс, Ленні Кравіцем, Джорджем Бенсоном, Пласідо Домінго та ін.

Потім була платівка Two colors («Два кольори») - 1989 року. Обидві платівки в 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк».

Подорож до України

А між випуском дисків Квітка нарешті побувала в Україні. 1983 року разом із матір’ю була у Львові й інших містах Західної України. Це був неафішований і перший (і останній) раз, коли Квітка Цісик завітала на історичну батьківщину. На той час її пісні були заборонені в Україні. КДБ зірко слідкував: жодних концертів і творчих зустрічей.

Її дуже хотіли запросити в 1989 році для участі в концерті діаспори в рамках фестивалю «Червона рута», але у співачки тоді не склалося.

Проте Україна все ж почула свою Квітку: платівки з її піснями потрапляли переважно контрабандою, люди перезаписували їх і передавали один одному. Уперше альбоми співачки на її історичну батьківщину привіз австралієць українського походження, бандурист і композитор Віктор Мішалов. «1984 року, на літні канікули їздив додому, а також у краї, які бажав відвідати. Тоді й почув перший диск Квітки Цісик. Був тим співом приголомшений. Це була зовсім інша стилістика виконання пісні, ніж чув досі, зовсім інше аранжування. Вражала дивовижна інтелігентність співу і якийсь магнетизм, який притягував до себе», - згадував він.

Коли платівки перетнули океан, Мішалов розтиражовував записи в помешканні свого друга. Так голос Квітки стрімко розлетівся радянською Україною.

«Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», - так скаже потім Назарій Яремчук.

Єдине відеоінтерв’ю з Цісик українською мовою записав на той час керівник музичного ансамблю «Червона рута» Олександр Горностай. У 1992 р. під час візиту до США йому вдалося зустрітися з Квіткою. Невисокого зросту і дуже схожа на «білочку», так характеризував її в інтерв’ю «Українська правда. Життя» музикант. «Вона була хороша, метка, цікава, доброзичлива, щира... Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент - ця українська ментальність - у неї зберігся», - розповів Горностай.

Страшний діагноз

Квітка Цісик планувала випустити третій україномовний альбом із колисковими або сучасними піснями, але цьому не судилося статися - її життя передчасно обірвалося. Останньою піснею, записаною Квіткою Цісик, стали «Журавлі» на слова Богдана Лепкого. Згодом пісня стала символом трагічної долі співачки:

Видиш, брате мій,

Товаришу мій,

Відлітають сірим шнурком

Журавлі в вирій.

Чути: кру! кру! кру!

В чужині умру,

Заки море перелечу,

Крилонька зітру.

Мерехтить в очах

Безконечний шлях,

Гине, гине в синіх хмарах

Слід по журавлях.

1992 року у Квітки Цісик діагностували рак молочної залози. Як пригадувала її двоюрідна сестра по матері Христина Лев:

- Коли Квітці поставили діагноз, то сказали, що проживе вона, може, кілька місяців, але ті кілька місяців тривали п’ять років. Перед смертю сестри - її чоловік Ед Ракович розіслав повідомлення близьким та знайомим із проханням, щоб ми писали до неї і підтримували.

Вважаєте, залюблена в музику Квітка облишила мистецтво? Де там! До останку вона працювала, співала, спілкувалася. Останній джинґл Кейсі Цісик записала буквально за кілька місяців до власної смерті. То було в характері - любити життя і йти до краю. Улітку їй дуже подобалося плавати, запливати від берега настільки далеко, що ген за виднокраєм друзі навіть втрачали оту малесеньку цятку.

29 березня 1998 року в НьюЙорку, не доживши 5 днів до 45-річчя, Квітка Цісик померла вдома в оточенні родини - сина ЕдвардаВолодимира Раковича (нині відомого академічного піаніста), чоловіка, родичів.

***

Від вересня 2017 року в селі Ліски на приватному обійсті поета Ярослава Ясінського діє Меморіальний музей Квітки Цісик. До епідемії та війни тут щороку відбувались літературномистецькі фестивалі, присвячені Квітці. А в самому селі на давньому цвинтарі похована бабця відомої співачки, народженої у США.

Але справжнім меморіалом Квітки стали її пісні, які вже друге століття надихають українців по всьому світу... І якщо ви чомусь досі не чули чарівного співу Квітки Цісик, знайдіть її пісні в Інтернеті - це неймовірно й проникливо!


Приєднуйтесь до нас у соцмережах та оперативно отримуйте найважливіші новини:

💙Telegram

💛Facebook

п»ї




Будь в курсі!

Туфлі на низькому каблуку: елегантність, яку зручно носити щодня

Не кожна пара туфель має вимагати особливої нагоди. Іноді найцінніше взуття в гардеробі - це саме те, яке виглядає акуратно, додає образу жіночності, але не змушує рахувати кроки до кінця дня. Туфлі на низькому каблуку добре підходять для міста...


UPG продовжує розширювати мережу: чергова АЗС розпочала роботу на Сумщині

Мережа АЗС UPG надалі розвиває автозаправну інфраструктуру Сумщини, інвестуючи у її відновлення. Компанія відкрила ще одну АЗС в місті. Нова станція вже працює за адресою: м. Суми, просп. Лушпи 6/2 Станція пройшла технічну підготовку перед запуском: очищення резервуарів, оновлення обладнання та перевірку точності наливу...


Наші читачі дуже часто запитують, де саме, в яких торгових точках можна знайти тижневик «Ваш шанс»? Щиро раді зацікавленістю у виданні і надаємо вичерпний перелік місць, де реалізують газету.






Ukr.net – новини провідних компаній