Сезон

Смертельна помилка на тарілці

Як не сплутати черемшу з отруйними двійниками й не потрапити у лікарню

ВЕСНА у нас традиційно асоціюється з оновленням - теплі промені сонця, перші квіти і, звісно, соковита зелень, що з’являється на городах, ринках чи в лісах.

Пучки свіжої черемші, кро-пу, петрушки виглядають на-стільки природно й безпечно, що більшість людей навіть не замислюється над можливими ризиками. Адже у свідомості багатьох весняна зелень - це символ здоров’я, вітамінів і легкості після зими. Проте ре-альність інколи виявляється значно небезпечнішою: серед безпечних рослин можуть хо-ватися їхні отруйні двійники, здатні призвести до важких наслідків.

Смерть спортивного лікаря у Львові

Приклад тому - нещодавня трагедія у Львові. 6 квітня подружжя Полянських придбало зелень, впевнені, що це звичайна черемша - дикий часник із характерним ароматом, який часто додають до весняних страв або готують з нього пікантні салати. Ніщо не викликало підозр: зовнішній вигляд був звичний, запах не перевірили, а довіра до продавця зіграла свою роль.

Син померлого розповідав, що рослину придбали на території гаражного кооперативу. Він припускає, що листя отруйної рослини могло випадково потрапити до пучка черемші, з якого його мати приготувала салат. Уже за кілька годин після вживання в обох з’явилися симптоми сильного харчового отруєння, а згодом у чоловіка почали відмовляти внутрішні органи.

 
Пізньоцвіт

Ситуація розвивалася стрімко: швидка допомога, госпіталізація з діагнозом «отруєння невідомою речовиною», бо-ротьба медиків за життя. На жаль, врятувати 67-річного спортивного лікаря Зиновія Полянського не вдалося - 12 квітня він помер у реанімації Університетської лікарні ЛНМУ ім. Данила Галицького.

Про смерть чоловіка повідомили у Львівському фаховому коледжі спорту та Федерації регбі Львівщини. «Зиновій Пет-рович був завідувачем медичної частини КЗ ЛОР «Львів-ський фаховий коледж спорту», висококваліфікованим лі-карем, людиною з великим серцем, яка віддала багато ро-ків служінню спорту та здоров’ю спортсменів», - написали на сторінці коледжу.

Його дружина вижила, але пережила тяжке отруєння, яке могло завершитися так само трагічно. За попередніми вис-новками, причиною отруєння стала не черемша, а отруйна рослина, яка зовні дуже на неї схожа. Спочатку підозрювали чемерицю - добре відомий токсичний вид. Згодом з’явилася версія про ще небезпечнішу рослину - пізньоцвіт осінній (плутанина з черемшою трапляється через листя на ранній стадії весною), яка містить сильну отруту - колхіцин.

Особливість цих рослин у тому, що в них є сильнодіючі токсини, які не мають специфічної протиотрути. Потрапля-ючи в організм, вони поступово вражають внутрішні органи, і навіть сучасна медицина не завжди здатна врятувати людину. Саме тому подібні випадки часто закінчуються летально.

За фактом трагедії правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 ККУ з додатковою приміткою «нещасний випадок». Досудо-ве розслідування триває.

Симптоми – як при харчовому розладі

Фахівці наголошують: го-ловна проблема полягає не лише у схожості рослин, а й у людській недбалості. Черем-ша, чемериця та пізньоцвіт мо-жуть рости поруч - у лісах, на узліссях, інколи навіть на тих самих ділянках. Під час збору їх легко переплутати, особливо якщо людина не має достатнього досвіду.

Більше того, навіть один листок отруйної рослини, ви-падково доданий до пучка че-ремші, може зробити небезпечною всю страву. Люди часто орієнтуються лише на зовнішній вигляд, ігноруючи інші важливі ознаки, що й призводить до трагедій.

 
Черемша

Симптоми отруєння зазвичай не змушують довго чекати, але їхня підступність у тому, що спочатку вони можуть виглядати як звичайне харчове розладнання. Людина відчуває нудоту, слабкість, запаморочення, інколи - біль у животі. Проте дуже швидко стан може різко погіршитися: знижується артеріальний тиск, порушується серцевий ритм, з’являється сильна інтоксикація. У випадку з пізньоцвітом токсини починають уражати внутрішні органи, що може призвести до їхньої відмови. Саме тому зволікання або спроби лікуватися самостійно є вкрай небезпечними.

Як відрізнити черемшу від небезпечних двійників

Запах: черемша має виразний часниковий аромат. Якщо розтерти листок і запаху немає - це привід насторожитися.

Листя: у черемші листки тонкі, м’які, з чітко вираженою ніжкою. У чемериці - товсті-

ші, жорсткі, ростуть щільніше один до одного. А в пізньоцвіту листя товсте, жорстке й з вузлуватою верхівкою.

Стебло: у черемші кожен листок має окремий стебельце, тоді як у отруйних рослин листя часто виходить із одного стебла.

 
Черемша

Місце зростання: черемша зазвичай росте у затінених лі-сах, тоді як деякі отруйні двійники можуть траплятися на відкритих ділянках.

Лікарі радять купувати че-ремшу лише у перевірених продавців або взагалі утриматися від споживання, якщо є сумніви щодо її походження. Особливо обережними варто бути людям із хронічними захворюваннями та дітям.

У разі підозри на отруєння необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Са-молікування у таких випадках може бути небезпечним і коштувати життя!

Ніна Демидова


Приєднуйтесь до нас у соцмережах та оперативно отримуйте найважливіші новини:

💙Telegram

💛Facebook

п»ї
Читайте у цій рубриці

Сумщину вже атакують кліщі

З ПОТЕПЛІННЯМ активізуються не лише любителі пікніків, а й небезпечні мешканці трави - кліщі. Щоб тримати епідемічну ситуацію під контролем, фахівці Конотоп-ського районного відділу щороку проводять плановий збір та дослідження цих павукоподібних.

Фахівці, використовуючи традиційний... Читати статтю повністю





Будь в курсі!

Туфлі на низькому каблуку: елегантність, яку зручно носити щодня

Не кожна пара туфель має вимагати особливої нагоди. Іноді найцінніше взуття в гардеробі - це саме те, яке виглядає акуратно, додає образу жіночності, але не змушує рахувати кроки до кінця дня. Туфлі на низькому каблуку добре підходять для міста...


UPG продовжує розширювати мережу: чергова АЗС розпочала роботу на Сумщині

Мережа АЗС UPG надалі розвиває автозаправну інфраструктуру Сумщини, інвестуючи у її відновлення. Компанія відкрила ще одну АЗС в місті. Нова станція вже працює за адресою: м. Суми, просп. Лушпи 6/2 Станція пройшла технічну підготовку перед запуском: очищення резервуарів, оновлення обладнання та перевірку точності наливу...


Наші читачі дуже часто запитують, де саме, в яких торгових точках можна знайти тижневик «Ваш шанс»? Щиро раді зацікавленістю у виданні і надаємо вичерпний перелік місць, де реалізують газету.






Ukr.net – новини провідних компаній